72godziny.pl

Regały magazynowe stanowią nieodzowny element powierzchni każdej hali. Są to specjalistyczne meble o wielopoziomowej konstrukcji dedykowane przestrzeni w fabrykach, hurtowniach, warsztatach i na zapleczach sklepów. Służą m.in. do organizacji miejsca oraz utrzymania ładu i porządku.

Czy warto zainwestować w regały magazynowe?

regały magazynowe metaloweDo intensywnej eksploatacji wykorzystuje się modele metalowe, które są wytrzymałe i odporne na działanie niesprzyjających warunków w pomieszczeniach. Istnieje wiele rozmaitych modeli tego rodzaju mebli. Producenci oferują regały stałe, czyli takie, które nie zmieniają położenia w miejscu przeznaczenia oraz dynamiczne. Te ostatnie dzięki specjalnej konstrukcji mogą się poruszać, np. przesuwać po podłożu za pomocą zamontowanych kółek. Istnieją również regały specjalistyczne o nieruchomej budowie, ale mobilnych elementach, np. gniazdach ładunkowych. Ponadto wyróżnia się także regały paletowe, półkowe, wspornikowe i wielkogabarytowe. Pierwsze w kolejności przeznaczone są, jak sama nazwa wskazuje, do magazynowania palet. Pozbawione są bowiem półek, a do ich obsługi wykorzystuje się wózki widłowe. Drugie składają się ze specjalnych półek, na których przechowuje się ładunki. Półki znakomicie nadają się do składowania towarów o stosunkowo niewielkim rozmiarze oraz różnorodnych kształtach.

regały magazynowe metaloweRegały wspornikowe z kolei zbudowane są ze słupów nośnych, do których przymocowane są wsporniki umożliwiające przechowywanie tzw. dłużyc, czyli towarów o znacznej długości takich, jak profile czy pręty. Natomiast regały wielkogabarytowe przeznaczone są do składowania ładunków o znacznych gabarytach. W większych magazynach wykorzystuje się również regały wysokiego składowania, a także paletowe wjezdne. Z kolei montaż ich jest stosunkowo prosty, nie sprawi trudności zwykłemu użytkownikowi. Wysokie regały magazynowe metalowe doskonale sprawdzą się w każdych warunkach. Można je wykorzystywać zarówno we wspomnianych już wcześniej halach oraz sklepach, jak i piwnicach czy garażach. Są uniwersalne w zastosowaniu praktycznie w każdej gałęzi gospodarki lub usług. Mogą być wykonane z różnego rodzaju stali, w tym nierdzewnej – dla gastronomii i medycyny, kwasoodpornej – dla przemysłu chemicznego lub ocynkowanej – zapewniającej odporność regałów na działanie czynników atmosferycznych.

Dzięki temu łatwo dopasować je do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Ponadto regały usprawniają pracę w halach produkcyjnych różnego typu zakładów przemysłowych. Aczkolwiek wybór i zastosowanie zależy od wielu czynników takich jak wielkość magazynu, polityka logistyczna firmy czy specyfika jej działalności i charakter składowanych towarów.