72godziny.pl

Dawniej w kontekście podłóg we wnętrzach myślało się tylko o tym, by były one wytrzymałe i odporne na ścieranie, a także by czyszczenie nie było problematyczne. Podłoga miała pełnić jedynie funkcje użytkowe i nie sprawiać problemów. Również wiele osób wolało kupić coś tańszego, gorszej jakości, niż dopłacić i zyskać lepszy produkt.

Często wybierane rozety

rozety drewnianeTakie myślenie się mściło, bo podłoga szybko matowiała, rysowała się, pod wpływem niewłaściwej pielęgnacji mogła nawet wybrzuszać się (w przypadku podłóg drewnianych). Jednak obecnie coraz częściej inwestorzy wiedzą, że podłoga może być także dekoracją pomieszczenia. Nie chodzi tu tylko o wybór ładnych paneli, czy układanie ich w jodełkę, ale także o zastosowanie specjalnych ozdób podłogowych. Najlepsze, najbardziej luksusowe i ekskluzywne są te intarsjowane. Intarsja to technika zdobnicza wykorzystująca drewno różnego rodzaju (w różnych odcieniach) do tego by stworzyć piękne kompozycje. Częstym motywem intarsji są motywu kwiatowe, zawijasy i fale, rzadziej scenki rodzajowe, czy wizerunki postaci. Najczęściej wybieraną opcją są unikatowe rozety drewniane. Całe parkiety intarsjowane byłyby przede wszystkim niezwykle kosztowane. Nawet przy małych pomieszczeniach ceny sięgać by mogły to kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei dekoracyjna bordiura jest sama w sobie za słabo widoczna na parkiecie – zwykle jest ona uzupełnieniem rozety. Sama rozeta może mieć nawet metr lub dwa średnicy.

rozety drewnianeUmieszcza się ją na środku pomieszczenia np. pokoju dziennego. W pałacach i dworach umieszczana była za to blisko wejścia domu – wtedy rozeta miała wzór rodowego herbu czy rok wybudowania nieruchomości. Jak widać intarsje od zawsze były wyznacznikiem luksusu. Sama rozeta to niekiedy koszt kilku tysięcy złotych. Wiele zależy od jej wielkości o stopnia skomplikowania wzoru. Im większa, bardziej misterna rozeta tym będzie ona kosztowniejsza. Czasem można zamówić rozety według indywidualnego pomysłu, wtedy ceny będą jeszcze wyższe. Warto zaznaczyć, że dobrze wykonana rozeta nie powinna niszczyć się szybciej niż pozostałe elementy parkietu. Zwykle musi być ona zabezpieczona przed uszkodzeniami, ze względu na to, że drewno jest np. mało odporne na działanie wody. Dobrze wykonana rozeta będzie pięknie lśniła.

Reasumując, rozety drewniane to przepiękne i bardzo efektowne dekoracje podłogowe. Można je stosować samodzielnie, z bordiurami, a nawet jako elementy taflowych parkietów w wersalskim stylu. Z pewnością intarsja to synonim luksusu i elegancji.