72godziny.pl

Plac budowy to miejsce pełne teoretycznie skomplikowanych procesów i rozwiązań, które w praktyce często okazują się proste w realizacji. Duża w tym zasługa postępującego zautomatyzowania. Wieloma pracami ręcznie wykonywanymi niegdyś przez ludzi, dzisiaj zajmują się maszyny i narzędzia.

Bardzo przydatna wiązarka

maszyna do wiązania zbrojenia makitaOczywiście dalej obsługują je pracownicy, robotyzacja placów budowy to, póki co, odległe marzenie. Jednym z mozolnych procesów, znacznie ułatwionych przez wykorzystywanie narzędzi, jest proces zbrojenia. Co warto o nim wiedzieć? Beton to podstawowy materiał w budownictwie. Buduje się z niego nie tylko bloki i domy mieszkalne, ale i mosty, drogi, tarasy czy wiadukty. Wytrzymały i tani, jest przy tym, niestety, dość podatny na rozciąganie. W wyniku osiadania gruntu cz też działania silnych wiatrów, materiał ten potrafi stopniowo pękać, co osłabia oczywiście całą strukturę. Właśnie dlatego stosuje się zbrojenie budowlane. Samo zbrojenie jest swego rodzaju wkładką wykonaną ze stalowych prętów lub kształtowników o odpowiedniej wytrzymałości. Mają one za zadanie wzmocnić betonową konstrukcję. Pojedyncze pręty nie wystarczą by właściwie poprawić parametry budowli. Dlatego też stosuje się prefabrykację stali zbrojeniowej, która polega na tworzeniu bardziej zaawansowanych stalowych elementów, siatek zbrojeniowych, kształtowników czy pokryw.

maszyna do wiązania zbrojenia makitaDzięki temu można dostosować zbrojenie do najróżniejszych kształtów budynków. Tworzenie zbrojenia to proces, który polega na łączeniu pojedynczych stalowych elementów. Wykonywany ręcznie jest on niezwykle czasochłonny. Dlatego też większość firmy korzysta obecnie z wiązarek zbrojeniowych. Te lekkie i poręczne narzędzia pozwalają znacznie przyspieszyć prace nad zbrojeniem. Najlepsza maszyna do wiązania zbrojenia makita pozwala w sekundę wykonać pojedyncze wiązanie! Proces opiera się na kole zębatym, przez które przemieszcza się drut, który jest potem skręcany i odcinany. Całość obywa się w mgnieniu oka. Dodatkowo maszyny do wiązania są narzędziami tak lekkimi, że można z nich korzystać za pomocą jednej ręki. Wiązanie zbrojeń to niezwykle ważny dla budownictwa proces. Wzmacnianie betonu za pomocą stalowych prętów i konstrukcji stało się rozwiązaniem stosowanym powszechnie, przy budowie domów, bloków, tarasów czy wiaduktów.

W końcu wytrzymałość budowle mają przetrwać w nienaruszonym stanie jak najdłużej. Warto dowiedzieć się więcej o tym, na czym tak naprawdę polega wiązanie zbrojeń, oraz dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości wiązarkę zbrojeniową.