72godziny.pl

Proces produkcji bardzo wielu przedmiotów wymaga wykorzystania maszyn przeznaczonych do wykonywania obróbki skrawaniem. W związku z tym, w większości zakładów zajmujących się wytwarzaniem komponentów przeznaczonych do budowania układów mechanicznych, hydraulicznych oraz elektronicznych stosuje się specjalistyczne maszyny sterowane numerycznie.

Frezarka nie musi być nowa

frezowanieZe względu na to, że ich zakup jest bardzo drogi, niektóre przedsiębiorstwa decydują się na zakupienie używanego sprzętu. Temat ten wciąż wzbudza wiele kontrowersji — inwestorzy zastanawiają się, czy jest to bezpieczne ulokowanie środków. Najpoważniejszym argumentem i jednocześnie zarzutem wobec używanych maszyn sterowanych komputerowo jest to, że po kilkuletniej eksploatacji często ulegają one awariom. Zniszczone podzespoły szybciej ulegają zniszczeniu, przez co inwestor musi bardzo dużą ilość środków przeznaczać na naprawy oraz renowacje zakupionych urządzeń. Stwierdzenie to jest jednak prawdziwe tylko w części, ponieważ wszystko zależy od tego, czy dokonamy zakupu w sposób świadomy. Sprawne używane frezarki CNC można kupić, jednak należy poświęcić temu znacznie więcej czasu niż w przypadku urządzeń nowych. Czym jest to spowodowane?

Przede wszystkim różnorodnością oferty sklepów umożliwiających zakup maszyn używanych. Skupują one centra obróbcze od bardzo różnych zakładów – w jednym frezarka była wykorzystywana przez 16 godzin dziennie, a w innym okazjonalnie. Niektóre przedsiębiorstwa pozbywają się sprzętu, ponieważ wymieniają go na nowy, bardziej wydajny, natomiast inne po prostu kończą swoją działalność lub ulegają przebranżowieniu. Wszystko to ma ogromny wpływ na stan techniczny używanych urządzeń. Dlatego warto zaangażować w zakupy inżynierów zajmujących się utrzymaniem ruchu na hali produkcyjnej. Najczęściej posiadają oni bardzo dużą wiedzę techniczną z zakresu budowy i działania frezarek. Warto, aby przed zakończeniem transakcji obejrzeli oni sprzęt i ocenili, w jakim stopniu jest on zniszczony. Na tej podstawie będą mogli dokonać szacunkowych kalkulacji i określić, jaki będzie ewentualny koszt ich naprawy. Czy angażowanie pracowników jest opłacalne? Oczywiście, że tak.

Nawet używane frezarki kosztują bardzo dużo, dlatego zakup niesprawnego sprzętu może narazić przedsiębiorstwo na bardzo duże straty. Warto też korzystać z oferty sklepów z używanymi maszynami, które oferują gwarancję na sprzedawane maszyny. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nawet gdy sprzęt ulegnie awarii, zostanie bezpłatnie naprawiony u dystrybutora.