72godziny.pl

Wysokie rachunki za energię elektryczną to coś, na co nie jest się skazanym. Można je obniżyć, dzięki inwestycji w odnawialne źródła energii. Wystarczy, że znajdzie się w ogrodzie czy na dachu domu trochę wolnego miejsca. Warto jednak wspomnieć, że to rozwiązanie nie jest zarezerwowane tylko dla posiadaczy własnych posesji.

Fotowoltaika czyli energia słoneczna

panele-sloneczne-fotowoltaikaW Polsce są także spółdzielnie mieszkaniowe, które zdecydowały się na zainwestowanie w panele, które pozwalają na pozyskanie energii ze słońca. Choć to rozwiązanie wydaje się bardzo nowoczesne, nie jest to technologia wymyślona wczoraj. Fotowoltaika ma swój początek jeszcze w XIX wieku, kiedy to pierwsi eksperymentatorzy odkryli, że ze światła można pozyskać energię. Pewnie żaden z naukowców w najśmielszych snach nie zdawał sobie sprawę z tego, że zaledwie kilkaset lat później będzie możliwe zaopatrywanie wieżowców czy osiedli w prąd pozyskany wyłącznie ze światła słonecznego. Ta technologia jest jedną z najbardziej prężnie rozwijających się gałęzi przemysłu. Jest ona uważana za niezwykle przyszłościową. Zwolennicy podkreślają to, że jest to rozwiązanie ekologiczne, które sprawdzi się w wielu miejscach. Jeśli chce się mieć taką instalację w domu, warto spróbować porozumieć się w tej sprawie z sąsiadami.

Być może oni też będą chcieli skorzystać z tej technologii, dzięki czemu będą mogli obniżyć swoje rachunki za prąd. Ważnym atutem tego rozwiązania jest to, że jest ono praktycznie bezobsługowe. System elektroniczny sam kontroluje to, jakie jest zapotrzebowanie na energię. W przypadku nadwyżek prąd zostanie zwrócony bezpośrednio do sieci. Dzięki temu nic się nie marnuje. Nadwyżki można także sprzedać np. sąsiadom czy gminie. Wszystko zależy od tego, jakie zasady panują w danym miejscu. Warto wspomnieć też o tym, że zainwestowanie w panele czy sprzęt niezbędny do ich obsługi to wymaga nakładów finansowych, to sam prąd i jego pozyskiwanie jest bezpłatne. Nie trzeba mieć także dużo miejsca na instalacje. Jeśli potrzeby są niewielkie, panel również może być jednym z mniejszych. Pozyskiwanie energii elektrycznej ze światła to w tej chwili jedna z najszybciej rozwijających się technologii.

Staje się ona także coraz bardziej przystępna dla przeciętnego Kowalskiego, który panele do pozyskiwania energii może kupić w wielu miejscach. Warto jednak skorzystać z usług sprawdzonego dystrybutora, który będzie odpowiedzialny także za ich prawidłowy montaż. Dzięki temu ma się pewność, że będą one ustawione pod dobrym kątem i pobór energii będzie maksymalny.