72godziny.pl

W Polsce od lat dominuje budownictwo murowane. Ludzie przyzwyczajeni są, że stawiają domy dla kilku pokoleń w związku z czym dom musi być wytrzymały, a z tym jedynie kojarzy się budownictwo murowane.

Dom drewniany są doceniane

domy drewniane z baliJednak również i dom z drewna może służyć wielu pokoleniom, wystarczy spojrzeć na domy góralskie budowane z bali. Pomimo dominującej technologii budowy domów murowanych coraz bardziej robią się modne domy drewniane z bali. Domy drewniane cenione są przede wszystkim za swój naturalny wygląd. Przyjazne w dotyku i przyjemne dla oka drewno dodaje niezwykłego uroku i klimatu każdemu budynkowi, dodatkowo posiada specyficzny zapach, kojarzący się z sielskością i obcowaniem z naturą. Jednak budownictwo z bala jest o tyle uniwersalne, że nie ogranicza żadnego stylu architektonicznego bowiem dom z bali możemy wykończyć w różnoraki sposób. Mamy możliwość pozostawienia naturalnego drewna i utrzymywania domu w stylu góralskiej chaty, a możemy także dom wykończyć w tradycyjny sposób, decydując się na dowolną aranżację wnętrza. Nie można pominąć również faktu, że dom drewniany daje najkorzystniejszy mikroklimat, Budulec ma zdolność neutralizowania nieprzyjaznych człowiekowi jonów dodatnich wytwarzanych głównie przez urządzenia elektryczne, które na co dzień używamy w domu.

domy drewniane z baliDzięki temu zyskujemy lepszą wydolność układu oddechowego, zdolność koncentracji oraz głębszy, lepszy jakościowo sen, co z pewnością jest ważnym czynnikiem dla wszystkich prowadzących zdrowy tryb życia. Jednak z tego płynie jeszcze jednak korzyść – dom z drewna szybko się nagrzewa, a także dobrze akumuluje ciepło. W związku z tym koszty ogrzewania są znacznie niższe aniżeli w przypadku domu murowanego. Decydując się na dom z bali znacząco skróci nam się również czas budowy, albowiem nie wymagają one wielu prac mokrych, a co za tym idzie ich budowa nie jest ograniczona od pogody. Zatrudniając wyspecjalizowaną firmę, możemy spodziewać się powstania domu o powierzchni 120 m2 w miesiąc. Ponadto ich lekka konstrukcja pozwala nam zastosować fundamenty o mniejszej szerokości. Niestety stropy z drewna mają ograniczoną rozpiętość, trudno więc jest w tej technologii zbudować jednoprzestrzenne wnętrza, chociaż nie jest to niemożliwe. Zdecydowanie domy z bali to rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie naturalność, a także osób szukających energooszczędnych rozwiązań.

Jednak jak wszystko i dom z bala ma i też swoje wady. Ceny materiałów jak również wynagrodzenie firm oferujących budowę domu z bali, są bliskie kosztom budowy domu murowanego, co niestety odstrasza wielu inwestorów.