72godziny.pl

Technologia iniekcji krystalicznej znana jest już od dawien dawna. Metodę tę stosuje się do osuszania budynków na całym świecie. Budynki, które uległy zawilgoceniu na skutek podciągania kapilarnego wód gruntowych, muszą być szybko i dokładnie osuszone, aby wilgoć nie przedostała się na wyższe piętra.

Osuszanie ścian z zewnątrz i wewnątrz

osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznejIniekcja krystaliczna polega na uzyskaniu warstwy izolacyjnej z krystalizacji minerałów, które są nierozpuszczalne w wodzie, umieszczanych w porach materiału budowlanego. Środek iniekcyjny dostarczany jest w odpowiednie miejsca za pomocą ścieżki cieczy kapilarnej – czyli po prostu śladami wody. Co ważne, fachowe osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznej może dotyczyć zarówno murów na zewnątrz, jak i ścian wewnętrznych – nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Wśród zalet wymienia się przede wszystkim ekologiczność tego sposobu, a także jego koszt – jest to metoda wyjątkowo tania na tle innych metod osuszania budynków. Mimo prostoty tej zadziwiającej metody, warto jednak powierzyć realizację specjalistom, którzy mają już doświadczenie w iniekcji. W pierwszym kroku należy zadbać o wywiercenie otworów w murze. Do nich należy dostarczyć wodę, a dopiero potem środek iniekcyjny.

osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznejJego wprowadzenie odbywa się metodą grawitacyjną. Na efekty będziemy musieli jednak poczekać 7 dni. To w tym czasie tworzy się specjalna krystaliczna blokada chroniąca mury przed wilgocią. Skuteczność zależy nie tylko od profesjonalizmu wykonania, ale także od jakości zastosowanych środków. Poleca się stosowanie sprawdzonych preparatów mineralnych, wyprodukowanych przez dobre firmy, najlepiej z polskich surowców. Taki preparat mineralny powinien zawierać odpowiednie proporcje cementu portlandzkiego wraz z aktywatorem krzemionkowym oraz wodą. Oczywiście proporcje są zależne między innymi od tego, jaki mur osuszamy oraz jaki posiada on stopień zasolenia. Po iniekcji krystalicznej budynek jest osuszony już praktycznie na zawsze – nie ma możliwości, aby przedostała się do niego wilgoć. Nie jest to jednak jedyna metoda – z pewnością możemy znaleźć też inne. Przy osuszaniu budynków zazwyczaj zwracamy uwagę przede wszystkim na koszt, jaki musimy ponieść.

W tym przypadku chyba nie znajdziemy tańszej alternatywy od iniekcji krystalicznej, dlatego też jest ona tak popularna. Oczywiście najlepiej jest na etapie budowy obiektu zadbać o jego odpowiednią hydroizolację przed wodą gruntową, w ten sposób nie będziemy musieli potem martwić się o skuteczne osuszanie budynku, gdyż wilgoć po prostu do niego nie sięgnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *