W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie ogrodu zimowego. Na samym początku, zaraz po usłyszeniu tego określenia, można się zastanawiać czym właściwie jest ogród zimowy. Jak sama nazwa wskazuje jest to przestrzeń, która imituje prawdziwy ogród, w którym można przesiadywać, gdy jest zimno. Dla wielu osób przebywanie w ogrodzie podczas cieplejszych miesięcy jest bardzo ważne, to tam czują się najlepiej. Aby mieć tego namiastkę także zimą, warto rozważyć wybudowanie ogrodu zimowego.
Budowa ogrodu zimowego
To także doskonały pomysł, jeżeli chcemy zyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną. Przebywanie w nim może poprawić humor oraz pozwala się zrelaksować, bez względu na obecną porę roku. To także idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie przebywanie w miejscu, które jest bliskie naturze. Ich niepowtarzalny urok sprawił, że można je spotkać w coraz większej liczbie domów. Najczęściej spotykanym typem są ogrody zimowe drewniane. Przyczyną jest oczywiście naturalność tego materiału, który będzie idealnie pasował do zielonego krajobrazu. Na początku wybudowanie go może się wydawać nieco skomplikowane, jednak podobnie jak w przypadku innych, podobnych przedsięwzięć warto najpierw wszystko odpowiednio przygotować.
Pierwszym krokiem powinno być wybranie konkretnej lokalizacji. Zazwyczaj jest to miejsce z tyłu, tam gdzie mieści się taras. W takim przypadku należy pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża. Kiedy teren jest nierówny, trzeba go oczywiście wyrównać, w takiej sytuacji warto zastosować belkę podwalinową. Nierzadko taras okazuje się zbyt mały i wymagane jest jego powiększenie. Wtedy też należy wykonać dodatkowy cokół lub fundament. W niektórych przypadkach konieczne jest skucie istniejącego tarasu. Aby ogród służył nam jak najdłużej konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, fundament musi posiadać określone parametry oraz właściwości. Ogród zimowy bardzo często pełni funkcję łącznika między domem a naturą, dlatego jest połączony ze ścianą domu.
Należy pamiętać, że musi być on zespolony ze ścianą, a nie z warstwą ociepleniową budynku. Wtedy konstrukcja nie będzie trwała. Składa się ona z ram, zazwyczaj drewnianych oraz wypełnienia w postaci specjalnych szyb. Decydując się na ogród zimowy powinniśmy zdawać sobie sprawę, że istnieją tzw. ciepłe oraz zimne. Te pierwsze są ogrzewane przez cały rok, natomiast te drugiego typu nie są. Warto wtedy uwzględnić nasze potrzeby, czy planujemy w przebywać przez cały rok czy tylko w określone, cieplejsze miesiące.