Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł jest coraz bardziej popularne. Przyczyną takich działań jest przede wszystkim chęć oszczędności – dobrze dopasowana instalacja dużo kosztuje, ale pozwala oszczędzić bardzo dużo pieniędzy w ciągu jednego roku. Oprócz tego zmieniają się też obowiązujące akty prawne.
Pompy ciepła a energia z gruntu
Dzisiaj możemy zauważyć, że rządzący podejmują decyzje, które wymuszają na projektantach, wykonawcach i inwestorach tworzenie nowych obiektów w pełni samowystarczalnych. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Zamiast z elektrociepłowni możemy pobierać energię z naszego otoczenia. W zależności od zastosowanej instalacji ciepło może być pobierane z wody (stojącej lub płynącej), powietrza bądź gruntu. Ze względu na wysoką sprawność działania oraz niewielkie koszty eksploatacji, wiele osób decyduje się właśnie na trzecie rozwiązanie. Oprócz tego, że jest to efektywne, prezentuje się znacznie bardziej estetycznie niż w przypadku innych rozwiązań – większa część instalacji znajduje się bowiem pod powierzchnią gruntu. Nowoczesne pompy ciepła z łódzkiego, czy innego miejsca w Polsce, pobierające energię z gruntu można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są pompy poziome. W ich przypadku cała instalacja znajduje się na niewielkiej głębokości (najczęściej poniżej granicy przemarzania gruntu).
Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że aby system działał sprawnie, potrzebna jest duża powierzchnia. Jeśli działka jest mała, wtedy zajęcie sporego terenu może być niemożliwe. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad wykorzystaniem pomp ciepła pionowych. W ich przypadku cała instalacja jest zagłębiona pionowo w grunt (nawet na głębokość powyżej 100 metrów). W obu przypadkach działanie urządzenia wygląda bardzo podobnie. Czynnik roboczy jest pompowany w instalacji, następuje jego odparowanie pod wpływem ciepła pobranego z ośrodka gruntowego. Następnie energia przekazywana jest w specjalnym kotle i kondensowana, dzięki czemu z zaledwie kilkunastu stopni jesteśmy w stanie uzyskać około 40 – 60 stopni Celsjusza w instalacji. Pompy ciepła dzisiaj tylko zasadą działania przypominają stosowane jeszcze dziesięć lat temu technologie.
Dzisiaj nawet niewielkie urządzenie jest w stanie odzyskać bardzo dużo energii i oddawać ją do instalacji znajdującej się w naszym domu. W zależności od konkretnego rozwiązania pompy ciepła mogą być wykorzystywane tylko do ogrzewania pomieszczeń, jak i również do nagrzewania ciepłej wody użytkowej.