72godziny.pl

Właściwy wybór pompy ciepła to jedna z bardziej kluczowych kwestii podczas budowy domu. Jeśli nie mamy w tym temacie dużej wiedzy, warto odwiedzić fora internetowe oraz blogi budowlane i zapoznać się obowiązującymi na rynku technologiami. Pytajmy znajomych i fachowców.

Najlepsze pompy ciepła do naszego domu

Tablet, domKonkretna metoda ogrzewania budynku musi być zawarta w projekcie. Wiąże się to bowiem z różnymi rozwiązaniami budowlanymi, które muszą być w pewnej części dostosowane do konkretnego rodzaju ogrzewania. Zmiana decyzji w ostatniej chwili może skutkować konieczną przebudową niektórych elementów i, w efekcie, dodatkowymi kosztami. Co warto wiedzieć o poszczególnych pompach ciepła i czym się kierować przy wyborze każdej z nich? Pompa nawiewowa ogrzewa powietrze i rozprowadza je kanałami po całym domu. Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, jeśli wziąć pod uwagę koszt samej pompy. Poza tym w upalne dni może ona posłużyć za klimatyzator i wychłodzić pomieszczenie. Niestety takie rozwiązanie oznacza brak ocieplania podłogowego. Ekologiczne pompy ciepła powietrze woda stosuje się z kolei między innymi do ogrzania wody użytkowej. Dzięki niej możemy wziąć ciepłą kąpiel oraz umyć naczynia w gorącej wodzie. Kluczową rolę odgrywa tu tak zwany czynnik chłodniczy. Przechodzi on przez specjalny proces, w trakcie którego zwiększa swoją temperaturę oraz stan. Stopniowo zmienia się z cieczy w parę, by pod koniec całego procesu, pod wpływem skraplania, znów przyjąć formę ciekłą i rozpocząć cały mechanizm od nowa.

System ogrzewania domuGruntowe pompy ciepła typu solanka-woda działają z kolei w ten sposób, że wspomniany czynnik chłodniczy pobiera energię cieplną nie z powietrza, a z gruntu. Temperatura gruntu jest wyższa, niż ta w powietrzu, dzięki czemu czynnik już na początku przyjmuje wyższą temperaturę i, tym samym, ma lepsze parametry. Za montażem tej instalacji przemawia między innymi fakt, że będziemy mieli ocieplaną podłogę. Pompy gruntowe wymagają jednak wykopów i instalacji podziemnych rur, które będą odbierać ciepło. Jest to dość kosztowna sprawa, dlatego, w zależności od wielkości terenu, jakim dysponujemy, powinniśmy zdecydować się na jeden konkretny wariant. Posiadaczom dużej działki zaleca się montaż rur systemem poziomym. Jak wskazuje nazwa zostaną ułożone poziomo na niedużej głębokości. Użytkownicy mniejszego gruntu powinni z kolei pomyśleć o montażu pionowym. W ten sposób rury zostaną wpuszczone w głąb ziemi, dość głęboko. Każde z opisanych rozwiązań ma swoje unikalne cechy, które dostrzeżemy w przyszłości.

Dobierając właściwą pompę warto więc zwracać uwagę tak na wielkość naszego gruntu, jak i na nasz budżet. Jeden wariant jest tańszy, inny droższy. Przestudiujmy uważnie zastosowania każdej z pomp i dokonajmy trafnego wyboru.