72godziny.pl

 

W budynkach użyteczności publicznej, takich jak hale sportowe, teatry czy kina balustrady oddzielające od siebie różne poziomy, platformy i piętra muszą spełniać szereg warunków. Określa je rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Zgodnie z tym dokumentem rolą balustrad jest zapewnianie bezpieczeństwa użytkownikom budynków.

Warunek ten musi być spełniony także w przypadku ataku paniki

balkonowe balustrady w lubuskimOkreślona została wysokość balustrady oraz jej struktura. Ważną rolą balustrady jest także przenoszenie sił poziomych. Dla budynków użyteczności publicznej i domów wielorodzinnych balustrada balkonowa musi mieć wysokość przynajmniej 110 centymetrów. Maksymalny prześwit między elementami lub wymiar otworów w wypełnieniu nie może przekraczać 12 centymetrów. W budynkach jednorodzinnych można stosować balustrady o minimalnej wysokości 90 centymetrów, a prześwity i wielkość otworów nie są regulowane prawnie. W sytuacji, gdy w budynkach mogą znajdować się dzieci, na przykład w szkołach, balustrady muszą być zbudowane w taki sposób, żeby nie można było się po nich wspinać. Balustrady balkonowe dostępne są w różnych wzorach.

strefa balkonowaMogą być wykonane z kutej stali, tworzyw sztucznych i metalu lub drewna. Muszą spełniać warunki opisane w Polskich Normach. Wysokiej jakości balkonowe balustrady w lubuskim można kupić bezpośrednio od producenta lub w markecie budowlanym. Ciekawą estetykę balkonu zapewniają balustrady ze szklanym wypełnieniem. Cechują się one tym, że łatwo utrzymać je w dobrym stanie i zapewniają większy komfort podczas wypoczynku na balkonie. Poszukując rozwiązań budżetowych, należy zwrócić uwagę na balustrady wykonane ze stali. Mają one proste formy, spełniają wszystkie wymagania techniczne, a ich cena nie jest przesadnie wysoka – za metr bieżący trzeba zapłacić przynajmniej 130 złotych. Bardziej wyrafinowane balustrady o ciekawych kształtach kosztują nawet kilkukrotnie więcej. Na cenę wpływ ma użyty do produkcji balustrady materiał, jej wysokość, a także forma. Przed zakupem balustrady balkonowej warto sprawdzić, w jaki sposób jest ona zabezpieczona przed korozją.

Wykonane ze stali balustrady pokrywa się warstwą cynku oraz farbą proszkową. Możliwy jest wybór jednego z kolorów z palety RAL. W przypadku balustrad szklanych wykorzystuje się nierdzewne lub aluminiowe łączniki, które nie poddają się warunkom pogodowym. Szkło używane do produkcji balustrad jest hartowane, przez co jest o wiele bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a po pęknięciu nie stwarza poważnego zagrożenia.