72godziny.pl

Obecnie na całym świecie produkuje się tony ubrań, które następnie sprzedawane są w sieciach największych sklepów modowych świata. Sukces na tym rynku gwarantuje ogromne przychody, ponieważ rok rocznie na całym świecie sprzedaje się więcej ubrań. Co sezon wielkie marki składają więc zamówienia na setki ton nowych t-shirtów, torebek i czapek, które następnie szyte są przez te szwalnie, które są w stanie zagwarantować najlepszy termin wykonania zlecenia i odpowiednio niskie koszty.

Obniżanie kosztów produkcji w branży odzieżowej odbywa się na całym świecie poprzez zmniejszenie liczby personelu zaangażowanego w ręczne szycie i zwiększenie obłożenia systemów automatycznych. Te składają się przeważnie z precyzyjnych, ale robotycznych ramion, które są sterowane przez komputerowy program z zakodowanym wzorem do odwzorowania czy haftem do wykonania. Haft komputerowy stał się w ostatnich dekadach bardzo popularnym sposobem na podniesienie tempa pracy zakładu, ponieważ tak proste czynności krawieckie jak wyszycie wzoru na prostej tkaninie nie wymagają już zaangażowania człowieka. Jednocześnie przyczynia się to do znacznego wzrostu renomy tych firm, które wciąż szyją większość ubrań ręcznie i dbają o proces produkcyjny w ogromnym stopniu. Z powodzeniem jednak rękodzieło łączy dzisiaj to, co oferuje mu technologia, oddając część obowiązków w ręce zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Gdy krawcowe kończą swoją część pracy, mogą oddać kolejne sztuki torebki na taśmę, która następnie zabierze je do robota, który naszyje równo naszywki w ciągu kilku sekund. To co zajmuje w normalnym zakładzie nawet kilka minut, robot wyposażony w bardzo specjalistyczny sprzęt jest w stanie zrobić niekiedy nawet jednym ruchem ramienia.

Zmniejsza się więc nie tylko czas potrzebny na wykończenie danego produktu, ale również liczba personelu niezbędnego do wykonania zlecenia na czas. Wystarczy inwestycja w nowoczesny sprzęt oraz personel, który będzie w stanie odpowiednio nadzorować jego funkcjonowanie, programować nowe wzory i usuwać usterki.