72godziny.pl

Chcąc ograniczyć koszta związane z wyceną danej nieruchomości osoby zainteresowane, często decydują się na szybkie internetowe kalkulatory lub po prostu próbują samodzielnie dokonać wyceny. Każde z tych rozwiązań ma jedną podstawową wadę – nie jest akceptowane przez większość urzędów, ponieważ nie ma mocy prawnej.

Stawki dla rzeczoznawców

rzeczoznawca wyceny nieruchomości Ile zatem kosztuje wycena wykonana przez profesjonalnego rzeczoznawcę? Kwota, jaką klient zapłaci za wycenę, opiera się między innymi o rodzaj i wielkość nieruchomości. Za domy jednorodzinne lub wielorodzinne cena ta jest znacznie wyższa niż np. w przypadku mieszkań. Nie ma odgórnie ustalonego cennika. Obowiązują stawki rynkowe, ściśle związane z lokalizacją i doświadczeniem wybranego specjalisty. Rzetelny rzeczoznawca wyceny nieruchomości z Warszawy będzie miał stawki nieco wyższe niż w przypadku mniejszych miast. Koszty wyceny powinny być ustalane przed rozpoczęciem działań z nią związanych, na samym początku współpracy. Solidnie wykonana wycena to podstawa bezbłędnych wyliczeń wysokości kredytu hipotecznego lub ubezpieczenia.

rzeczoznawca wyceny nieruchomości Przy podziale majątku wspólnego oraz spraw spadkowych, w których jest więcej niż jeden spadkobierca, rzeczoznawca nie jest niezbędny. Pomimo tego, warto jednak rozważyć jego zatrudnienie, o ile sprawy te odbywać się będą u notariusza. Szczegółowa wycena pozwoli jasno określić kwoty ewentualnych spłat i pominąć spory związane z pieniędzmi. Jeżeli zaś konflikt jest na tyle duży, że postępowanie wkroczy na ścieżkę sądową, sąd sam wybiera biegłego rzeczoznawcę, a kosztami obciąża strony. To samo tyczy się postępowań komorniczych lub rozwodów. Rzeczoznawca podczas wyceny nieruchomości wykonuje analizę rynku oraz sprawdza i porównuje ceny podobnych nieruchomości. Na tej podstawie ustala średnią cenę rynkową. Kolejnymi elementami wpływającymi na końcową wartość są w szczególności rodzaj, rok wybudowania i powierzchnia budynku, stan techniczny i jakość wykończenia oraz lokalizacja i dostęp do infrastruktury. W przypadku nieruchomości niezabudowanej rzeczoznawca bierze pod uwagę dostęp do drogi publicznej lub dojazdowej, przyłącze wodociągowe, ukształtowanie terenu oraz czy jest uzbrojona w media. Profesjonalna usługa wyceny nieruchomości to koszty wahające się przeciętnie pomiędzy 300, a 1500 zł.

Wszystko zależy od obszaru działania rzeczoznawcy, jego doświadczenia oraz oczywiście typu nieruchomości. Inną cenę zapłacimy za określenie wartości działki budowlanej, a inną za nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym lub mieszkania.