72godziny.pl

System centralnego odkurzania wydaje się prosty, jednak tak naprawdę jego konstrukcja składa się z wielu elementów, bez których nie byłoby możliwe zapewnienie wydajności na najwyższym poziomie. W takim systemie można się doliczyć ponad 15 elementów lub nawet wiekszej ich ilości! Oczywiście chodzi o sam system rur, do którego nie wlicza się jednostki centralnej, której budowa jest już wyjątkowo skomplikowana.

System centralnego odkurzania w domu

centralny odkurzaczSam zaś system rur to przecież nie tylko rury próżniowe, ale też podtynkowe lub natynkowe gniazda ssące i kolanka bezpieczeństwa, które należy montować za gniazdkiem. To także trójniki, rozgałęzienia i inne elementy łączące. Podstawę stanowi również instalacja elektryczna, a więc przewody oraz elektryczna puszka rozdzielcza. Producenci zadbali także o to, aby ułatwić życie paniom domu, które uwielbiają pracę w kuchni. W związku z tym taki system posiada wbudowaną automatyczną szufelkę, którą umieszcza się przy samej krawędzi podłogi, aby w ten sposób osoba przebywająca w kuchni mogła zamieść zanieczyszczenia za pomocą zwykłej zmiotki właśnie do tej szufelki, bez konieczności korzystania z kosza na śmieci. Zanieczyszczenia lądują więc w systemie i odprowadzane są do pojemnika na śmieci zamontowanego w jednostce centralnej. Jak widać, centralny odkurzacz to naprawdę wiele zalet, jednak ma też pewne ograniczenia.

centralny odkurzaczNiektórzy myślą, że montując taki system dokurzania, mogą za jego pomocą sprzątać wszystko. Producenci jednak wskazują na zagrożenie pożarem i wybuchem wówczas, gdy zdecydujemy się sprzątać w ten sposób dowolnego rodzaju płyny. Niekoniecznie muszą to być rozpuszczalniki czy ciecze wybuchowe, ale każdy dowolny płyn. Niebezpieczeństwo stanowią także łatwopalne odpady. Centralne odkurzanie najlepiej nadaje się do sprzątania kurzu i zanieczyszczeń pyłowych, generowanych przez domowników podczas zwyklej eksploatacji poszczególnych pomieszczeń. Pamiętajmy też o tym, że musimy uważać ze sprzątaniem jeśli mamy małe dzieci. Giętki, długi wąż może stać się elementem, o którym się one potkną. W końcu system nie generuje żadnego hałasu, więc możemy zwyczajnie nie zwrócić uwagi na leżący wąż.

To tak naprawdę wiele kwestii i o wszystkim powinniśmy pamiętać, w końcu system centralnego odkurzania ma za zadanie usprawnić nam życie, a nie je popsuć. Bezpieczeństwo zależy jednak od nas samych i nawet najbardziej nowoczesne urządzenie nam go nie zapewni, jeżeli zamontujemy je niepoprawnie czy nie będziemy przestrzegać pewnych zasad podczas jego zwykłego użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *