72godziny.pl

Eksploatując sprzęt rolniczy, trzeba liczyć się z koniecznością wykonywania napraw i prac serwisowych. Dzięki odpowiedniej konserwacji ciągnik rolniczy jest w stanie pracować przez wiele lat, wykonując nawet bardzo wymagające zadania. Jednym z podstawowych zadań, przed którymi stają posiadacze ciągników, jest regularna wymiana filtrów. Są to elementy zużywalne, które odpowiadają za oczyszczanie paliwa, powietrza oraz różnych rodzajów oleju.

Dzięki filtrom ciągnik może pracować nawet w dużym zapyleniu

filtr do ciągnika rolniczegoPierwsza grupa filtrów służy do oczyszczania powietrza. W ciągnikach rolniczych potrzebne są filtry kabinowe, które zapewniają dopływ czystego powietrza do kabiny. Jest to szczególnie ważne podczas prac powodujących wysokie zapylenie, a także w trakcie oprysków. Filtr kabinowy chroni rolnika przed wdychaniem szkodliwych dla zdrowia oparów. Zapchanie tego filtra nie doprowadzi do awarii pojazdu, ale może znacznie obniżyć komfort pracy. Powietrze musi być filtrowane także przed dostarczeniem go do komory spalania. Odpowiada za to wlotowy filtr powietrza, którego stan trzeba regularnie kontrolować, szczególnie po żniwach lub długiej pracy w trudnych warunkach. Wraz z powietrzem do silnika mogą dostać się elementy stałe, które są zdolne uszkodzić komorę spalania. Dobry filtr do ciągnika rolniczego musi być dopasowany do jego wersji silnikowej.

filtry do ciągnikówWielkość filtrów jest uzależniona od mocy silnika. Silniejsze jednostki napędowe potrzebują więcej paliwa i powietrza, co determinuje większa wydajność filtrów oraz powoduje ich wyższe zużycie. Istotnym elementem jest także filtr paliwa. Odpowiada on za oczyszczanie oleju napędowego, który trafia do komory spalania przez wtryskiwacze. W silnikach wysokoprężnych, które przeważnie napędzają ciągniki rolnicze, układ paliwowy jest wyjątkowo wrażliwy na zabrudzenia. Filtr paliwa trzeba wymieniać regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta lub częściej. Korzystając z paliwa, które pochodzi z niepewnego źródła, trzeba często sprawdzać stan filtra. Filtrowany jest także olej. Dotyczy to zarówno oleju silnikowego, jak i hydraulicznego. Ten drugi znajduje się w przekładniach oraz instalacjach hydraulicznych, które pozwalają na korzystanie z osprzętu rolniczego.

Olej z czasem traci swoje właściwości i pojawiają się w nim zabrudzenia. Filtry, które są w dobrym stanie, skutecznie usuwają zabrudzenia naturalnie pojawiające się w oleju, dzięki czemu zachowuje on swoje właściwości, skutecznie przeciwdziała przegrzewaniu się silnika i zmniejsza tarcie.