72godziny.pl

Często najbardziej niepozorny element wykańczania wnętrz sprawia najwięcej kłopotów. Kiedy remont dobiega już końca i wszystko przebiega zgodnie z planem, nikt nie chciałby, żeby cały efekt zniszczyły szczegóły, którym nie poświęciło się wystarczającej uwagi. Dlatego decyzja o wyborze listew przypodłogowych wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych.

Solidne listwy przypodłogowe

listwy przypodłogowe do paneliNie zawsze wiadomo, jaki kolor i materiał pozwoli uzyskać piękne efekty wizualne, a przy tym będzie wytrzymały oraz nie za drogi. Warto lepiej poznać temat wykańczania wnętrz i dokładnie zaprojektować dom, w którym spędza się większość wolnego czasu. Żeby dobrze wybrać listwy przypodłogowe, trzeba najpierw wiedzieć, jakie są ich funkcje. Bezsprzecznie najważniejszą z nich jest zakrycie szczelin dylatacyjnych, które oddzielają posadzkę od ścian. Takie przerwy są niezbędne, ponieważ powierzchnie podłogi i ścian często się rozszerzają albo kurczą, szczególnie w początkowych latach po zakończeniu budowy. Szczeliny zapobiegają pękaniu podłóg, ale psują przy tym wygląd wnętrza, dlatego warto wybrać listwy, które zakryją je całkowicie. Inną niezwykle istotną funkcją jest ochrona ścian. Podczas odkurzania albo mycia podłóg bardzo łatwo można zostawić na ścianach widoczne ślady, które potem trudno usunąć. Na takie uszczerbki szczególnie narażone są wszystkie rogi oraz krawędzie, nawet przy zachowaniu bardzo dużej ostrożności.

listwy przypodłogowe do paneliZ tego powodu dobrze jest wybrać listwy przypodłogowe do paneli z solidnego materiału, które dodatkowo będą wodoodporne. Takie cechy mają przede wszystkim listwy drewniane, metalowe albo wykonane ze styroduru. Na które z nich warto się zdecydować? Drewno wygląda najbardziej elegancko, poza tym daje dużą możliwość wyboru wysokości oraz wzorów, jest też wytrzymałe. Do jego wad należy głównie wysoka cena i ryzyko różnic między kolorami w przypadku egzotycznych gatunków drzew. Styrodur to materiał wykorzystywany obecnie do tworzenia sztukaterii. Z tego powodu wyróżnia się ogromnym wyborem wzorów, profili oraz kolorów, które są wyjątkowo odporne na wilgoć i uszkodzenia. Niestety cena nie należy do najniższych, podobnie jak w przypadku drewna, ale warto w nie zainwestować, kiedy chce się uzyskać wyjątkowy efekt końcowy. Dużo bardziej opłacalnym i coraz bardziej popularnym materiałem jest metal. Listwy, które są z niego wykonane, mogą być bardzo cienkie albo nawet zlicowane ze ścianą, a mimo to będą ją bardzo dobrze chroniły.

Na to rozwiązania decyduje się coraz więcej osób, które cenią sobie minimalizm i nowoczesny wygląd. Od listew przypodłogowych zależy nie tylko estetyka wnętrza, ale też stan ścian. Warto w nie zainwestować, żeby uniknąć konieczności częstych napraw albo remontów i przekonać się, jak wielki wpływ na charakter całego domu mają detale.