72godziny.pl

Stawianie drewnianej altany nie jest pracochłonne, chociaż czas prac zależy oczywiście od jej wielkości. Im większa altanka, tym dłużej będziemy ją montować. Mimo tego wiele osób zamiast decydować się na skromne otwarte altanki, które przypominają pawilony namiotowe, wybierają te większe.

Budowa drewnianej altany

duże drewniane altany Duże drewniane altany sprawdzą się w sporej wielkości ogrodzie. Jeżeli taki mamy – możemy się cieszyć i przystąpić do prac budowlanych. W pierwszej kolejności należy wykonać fundamenty. Duża altana powinna być postawiona na stopach fundamentowych, a te na podłożu twardym i całkowicie równym. Dzięki temu powstała konstrukcja również będzie równa, nie przechylona w żadną stronę. Od stabilności fundamentu zależy też stabilność całej altanki, dlatego warto przyłożyć się do tego etapu prac. Do wykonania fundamentu będziemy potrzebowali materiały takie jak deski do szalunku, beton, pręty, siatka zbrojeniowa, a także folia budowlana za pomocą której będziemy wykonywać izolację. Nie zapominajmy również o posadzce cementowej. Najpierw obrysowujemy podstawę dużej altanki. W następnym kroku wykonujemy dół, którego głębokość powinna wynosić minimum 50 cm, najlepiej zaś 1m. Układamy szalunek, zbrojenie i wylewamy beton, do którego następnie przytwierdzamy stalowe kotwy. To one będą utrzymywać słupy konstrukcyjne.

duże drewniane altanyFundament należy pozostawić na 24 godziny schnięcia, czasami konieczny jest dłuższy czas. Taki fundament pod dużą altanę jest gotowy do dalszych prac, a więc do izolacji folią oraz do wylania podkładu pod podłogę. Następnie stawiamy konstrukcję, a więc słupy drewniane altanki oraz ścianki. Wykonujemy murłaty, stawiamy kleszcze oraz zastrzały. Konstrukcja jest przygotowana do stawiania dachu. Najlepiej, aby zdecydować się na dach płaski, ale delikatnie pochylony. Dzięki temu zimą nie będzie na nim zalegał śnieg. Najwięcej osób decyduje się na dużą altankę z dachem dwuspadowym. Ten też prezentuje się najbardziej atrakcyjnie wizualnie. Ale pamiętajmy, że dach dwuspadowy musi posiadać dodatkową, trzecią murłatę, którą montuje się równolegle do krawędzi ściany. Po przymocowaniu krokwi mamy już na altance szkielet dachu, który wystarczy pokryć wybranym materiałem. W przypadku lekkiej konstrukcji, warto wybrać równie lekki materiał, a więc słomę czy może lekką papę.

Dobrze sprawdza się też mata płócienna, jeżeli zostanie zaimpregnowana. W przypadku dużej altanki, która zniesie większe obciążenia, lepiej zdecydować się na dachówkę lub gont. Solidnie wykonana altanka drewniana będzie prezentować się naprawdę dobrze w każdym ogrodzie. Z pewnością dzięki temu czeka nas wiele lat jej użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *