Posiadanie przydomowego basenu daje niesamowitą radość i jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego popołudnia po pracy. Z nadejściem sezonu wiosenno-letniego większość z nas nie może się już doczekać zanurzenia w wodzie i przepłynięcia przynajmniej kilku długości basenu. Jednak aby cieszyć się odpowiednią jakością kąpieli, przed rozpoczęciem sezonu musimy zająć się odpowiednim przygotowaniem zarówno niecki, jak i wody.
Utrzymanie dobrego pH w basenie
Pierwszym krokiem będzie usunięcie z dna basenu wszelkich zanieczyszczeń, liści i innych przedmiotów za pomocą siatek lub odkurzaczy basenowych. Potem możemy zająć się czyszczeniem ścian oraz dna niecki za pomocą przeznaczonych do tego celu środków chemicznych. Pamiętajmy przy tym, że wszystkie środki chemiczne przeznaczone do konserwacji basenów są chemikaliami, które zastosowane w nadmiernych ilościach mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, a ich nieodpowiednie, niezgodne z instrukcją użycie może grozić nawet wybuchem czy pożarem. Po uprzednim oczyszczeniu basenu możemy zająć się napuszczeniem wody oraz jej uzdatnieniem. Tutaj pierwsze co musimy zrobić, to nadać wodzie odpowiednie pH do basenu, wykorzystując do tego specjalne środki chemiczne. Zanim jednak ich użyjemy, musimy dowiedzieć się, jaka wartość kwasowości wody jest właściwa i dlaczego. Przyjmuje się, że idealnym rozwiązaniem jest utrzymywanie pH basenu na poziomie od 6,9 do 7,4. Przypomnijmy, że wartości poniżej 7.0 mają odczyn kwaśny, natomiast powyżej 7.0 oznaczają odczyn zasadowy.
Dlaczego zatem właśnie takie wartości należy utrzymywać? Otóż nie tylko ze względu na najwyższą tolerancję takiej wody przez skórę, ale również ze względów technicznych. Określone pH gwarantuje większą skuteczność środków chemicznych służących do dezynfekcji wody oraz zapobiega rozmnażaniu się glonów w basenie. Ponadto w tak przygotowanym odczynie nie ulegają korozji poszczególne metalowe elementy zbiornika, jak na przykład stalowe drabinki czy części urządzeń elektrycznych, służących do filtrowania czy ogrzewania wody. Aby dowiedzieć się, jak należy skorygować wartość pH wody w basenie, należy najpierw wykonać pomiar napuszczonej do niecki wody przy pomocy specjalnego testera. Na podstawie badania możemy ocenić, czy potrzebujemy środka do zmniejszania czy do zwiększania pH. Po użyciu właściwego preparatu musimy odczekać kilka godzin, by upewnić się, że ilość użytego środka była wystarczająca. Przydomowy basen to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek.
Bez odpowiedniego przygotowania wody, kąpiel w takim zbiorniku może być nie tylko nieprzyjemna, ale także niezdrowa, bowiem w wodzie stojącej z łatwością rozwijają się różnego rodzaju chorobotwórcze drobnoustroje i glony, których należy się pozbyć przy pomocy odpowiednich zabiegów i środków chemicznych.