72godziny.pl

Kominek potrafi nadać każdemu pomieszczeniu niesamowitego, wyjątkowego charakteru. Trzaskający ogień, zapach palonego drewna, przyjemne ciepło to coś, czym nie można się nie cieszyć. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na budowę kominka w domu. Może to być kominek stosowany jako główny piec grzewczy (także podgrzewający wodę użytkową), jednak najczęściej jest on ogrzewaniem dodatkowym, używanym przede wszystkim w zimie.

Budowa kominka w domu

budowa kominkówJak wygląda budowa kominków? Jak to zrobić dobrze, sprawnie, by później nie musieć niczego zmieniać? Kominek musi posiadać doskonałą izolację pod względem ciepła, ważna jest również wentylacja. O budowie kominka trzeba wiedzieć na etapie budowy domu, wtedy można odpowiednio wyprofilować ściany i wykonać otwory pod wentylację. Miejsce na kominek musi być większe, tak by on sam nie przylegał bezpośrednio do ściany, ze względu na to, jak bardzo się nagrzewa. Zarówno miejsca od wewnątrz (od strony ściany, te które będą niewidoczne po zabudowie), jak i te na zewnątrz (obudowa kominka) muszą być specjalnie zabezpieczone. Najlepiej sprawdza się tu granit, nieco gorzej marmur. Kamień nie nagrzewa się, więc nie ma ryzyka pożaru, ani oparzenia się jeśli podejdzie się za blisko. Ułatwia to także dokładanie do ognia. Z jednej strony można się zbliżyć do kominka, a z drugiej nawet jeśli spadnie nam trochę popiołu czy mały kawałek drewna na zewnątrz to nie spowoduje on zniszczeń na kamieniu.

budowa kominkówStandardowo obudowa kamienna musi wynosić przynajmniej dwadzieścia centymetrów z każdej strony, choć jeśli chodzi o wymiar estetyczny to cała ścianka kominkowa może być obłożona kamieniem, cegłą czy panelami dekoracyjnymi. Druga ważna kwestia to wentylacja. Jeśli nie będzie odpływu powietrza to dym będzie przedostawał się do pomieszczenia, zamiast wylatywać kominem. To stwarza wiele niebezpieczeństw, przede wszystkim dla domowników. W zależności od rodzaju kominka zarówno wkład jak i rury powinny być żaroodporne lub kwasoodporne. Wtedy nie będą się niszczyły podczas użytkowania i nie będzie nieszczelności, także niosących zagrożenie. O ile w kwestii estetycznej sami sobie poradzimy to o tyle w kwestii wentylacji warto jest zgłosić się po pomoc do eksperta.

Jeśli chodzi o podłączenie kominka to także profesjonaliści powinni się tym zajmować. Podłączenie samodzielnego kominka jest łatwiejsze niż takiego, łączonego z kaloryferami jako główny piec, nie mniej jednak jeśli coś byłoby nie tak to kominek nie mógłby być użytkowany, a nawet stwarzać poważne zagrożenie.