72godziny.pl

Kupowanie wędzonych kiełbas czy ryb jest bardzo popularne. Takie produkty są aromatyczne, smaczne, wzbogacą smak każdej potrawy, jak również świetnie sprawdzają się do jedzenia solo. Dzięki temu że nowoczesne wędzarnie nie kosztują fortuny i nie zajmują dużo miejsca to wędzić można także w domowych warunkach.

Wędzarnie ze stali nierdzewnej

wędzarnie elektryczneDzięki temu szynka będzie idealnie uwędzona, kiełbasa dobrze doprawiona, a my nie musimy robić maratonu po sklepach w poszukiwaniu rzadkiej wędzonej śliwki. Co jednak warto wiedzieć o nowoczesnych wędzarniach? Czym się różnią od starych wariantów? Dawniej wędzarnie były tworzone z betonu czy kamieni. Wyglądały jak małe groty. Musiały być odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego też drewno średnio się nadawało do ich budowy. Obecnie markowe wędzarnie elektryczne tworzone są ze stali nierdzewnej. Dzięki temu urządzenie jest lżejsze, ale równie solidnie wykonane. W dodatku stal ma gładką, nieporowatą strukturę, łatwo się czyści, nawet z tłustych zabrudzeń. Wędzarnie stoją na nóżkach lub bezpośrednio na podłożu.

wędzarnie elektryczneMożna je przestawiać bez problemu. Ważne jest to, by wędzarnia miała solidne, szczelne drzwiczki, tak by wędzenie odbywało się w jak najlepszych warunkach. W środki wędzarni są kratki oraz haki. Na kratce kładzie się to, czego nie można zawiesić na haku, na przykład szynki czy sery. Z kolei kiełbasy i ryby lepiej wieszać na hakach, wtedy można ich wrzucić do wędzarni więcej za jednym zamachem. Warto wybierać wędzarnie z ociekaczkami do tłuszczu lub takie do których takie akcesorium można dokupić. W czasie suszenia i wędzenia szczególnie mięso i ryby ,,oddają” dużo tłuszczu. Tak spada on na ociekaczkę, którą łatwo można opróżnić i wymyć. Jeśli tluszcz spadałby na dno wędzarni to po otwarciu drzwiczek wszystko by wypłynęło, a sprzątanie zajęło by mnóstwo czasu. Nowoczesna wędzarnia ma także duży wyświetlacz i panel sterowania. Dzięki temu łatwo jest ustawić temperaturę wędzenia oraz jego czas. Dobra wędzarnia automatycznie się wyłączy po określonym czasie, często daje też sygnał dźwiękowy o zakończeniu wędzenia. Po tym czasie wystarczy wystawić jedzenie i zabrac się do konsumpcji, lub powtórzyć czynność jeśli wędzona jest na przykład duża sztuka mięsa, którą trzeba wędzić ,,na raty” przez kilka dni.

Nawet osoba, która wcześniej nigdy nic nie wędziła będzie mogła samodzielnie zabrać się za uwędzenie węgorza, wieprzowej kiełbasy, czy oscypka. Warto jest inwestować w markowe, nowoczesne wędzarnie od najlepszych producentów obecnych na rynku.