72godziny.pl

Tradycja wieszania bombek na bożonarodzeniowych choinkach jest obecna w Polsce od dawna. Bombki mają znaczenie symboliczne, które jest powiązane z ich kształtem. Najpopularniejsze bombki, które mają kształt kuli, symbolizują odrodzenie, ciągłość życia i powtarzalność. Oprócz znaczenia symbolicznego mają też walory estetyczne, znacznie poprawiając wygląd drzewka bożonarodzeniowego.

Jak robi się bombki?

polska fabryka bombekChociaż dostępne są plastikowe odpowiedniki, prawdziwego ducha świąt można poczuć dzięki bombkom wykonanym ze szkła. Do produkcji szkła w fabrykach wykorzystuje się przede wszystkim szkło sodowe. Proces technologiczny wymaga podgrzania go nawet do temperatury tysiąca stopni Celsjusza. Pozwala to na nadanie bombce odpowiedniego kształtu. W tym celu wykorzystuje się metodę zwaną wydmuchiwaniem. Wnętrze bombki wypełnia się azotanem srebra, a następnie szkło hartuje się w wodzie. W tym procesie srebro osadza się w środku, sprawiając, że bombka zyskuje lustrzany blask. Nawet w dużych i nowoczesnych fabrykach od dawna wykorzystuje się tą samą metodę. Następnie bombkę maluje się farbą – kolor tutaj jest praktycznie dowolny. Dekoracje mogą być wykonywane ręcznie lub maszynowo, zależnie od poziomu ich skomplikowania.

bombki świąteczne Do dekoracji bombek wykorzystuje się takie dodatki jak brokat lub posypka. W takim miejscu jak polska fabryka bombek wciąż wykorzystuje się tradycyjne metody produkcji. Bombki ozdabiane ręcznie mają znacznie większą wartość i lepsze walory estetyczne. W przypadku szklanych bombek trzeba uważać, żeby ich nie potłuc – należy się z nimi obchodzić znacznie ostrożniej niż z bombkami plastikowymi. Po udekorowaniu bombki należy jeszcze zamocować specjalną końcówkę, na której znajduje się sznurek lub wstążka. Służy ona do zawieszania bombki na choince. Polskie fabryki produkują bombki tematyczne i w limitowanych kolekcjach. Możliwe jest także zamówienie indywidualnych bombek z unikatową dekoracją, na przykład do firmy. Bombki najlepiej przechowywać w zamkniętym pudełku, w którym znajduje się ochronny papier. Po wyjęciu ozdób świątecznych z pudełka warto usunąć z nich kurz. W tym celu nie należy ich myć – najlepiej sprawdzi się miękka ścierka lub pędzelek.

Bombki wykonywane są ręcznie, a ich dekoracje są wrażliwe na uszkodzenia. Cena bombek ze szkła jest wyższa, szczególnie tych z ręcznie wykonywanymi dekoracjami, ale jednocześnie o wiele lepiej prezentują się one na drzewkach bożonarodzeniowych. Oprócz bombek warto zadbać też o łańcuchy oraz gwiazdę, którą można umieścić na czubku choinki.