72godziny.pl

Wiata na samochód to w teorii dość prosta konstrukcja, służąca tylko do tego, by łatwo i bezpiecznie zaparkować samochód. Składa się z podłoża, filarów oraz dachu. Jednakże nawet o tak zwykłą i prostą budowlę należy odpowiednio zadbać, by służyła przez lata.

Jak zadbać o wiatę drewnianą?

Cięcie drewnaZnajduje się ona często w jednym z centralnych miejsc podwórza, dlatego należy zatroszczyć się o jej estetykę. Wiaty na samochód można wykonać z różnych materiałów. Jedne są trwalsze od innych. Wiata wykonana ze stopów stali czy żeliwnych łączeń będzie trwała i nie wymaga dodatkowej ochrony. Niemniej wiaty samochodowe składające się z drewnianych bali cieszą się dużą popularnością, a o strukturę takiego drewna należy odpowiednio zadbać, tak by nie ulegała pęknięciom czy blaknięciu. Z pewnością należy pokryć powierzchnie bali specjalnym impregnatem do ochrony drewna przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Pracę najlepiej zacząć do przeszlifowania bali szlifierką lub papierem ściernym. Całość omieść dokładnie specjalnym pędzlem, tak by pozbyć się wszelkich pozostałości. Można także przetrzeć bale z użyciem rozpuszczalnika. Dopiero na tak przygotowane drewno należy stosować impregnat. W ten sposób substancja impregnatu wniknie dokładniej w strukturę drewna.

DrewnoMożna stosować impregnaty gruntowne i ochronne. Wszystko zależy od tego, czy tylko odnawiamy powierzchnię wiaty, czy zabezpieczamy nowopowstałą. Dzięki takiemu zabezpieczeniu wiata na samochód drewniana będzie odporna nie tylko na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, mróz czy wiatr, ale także na rozwój wielu mikroorganizmów jak grzyby czy pleśnie oraz na owady, takie jak korniki. Do impregnowania należy się odpowiednio wyposażyć – przede wszystkim należy założyć grube rękawice ochronne, ponieważ substancje ochronne mogą działać drażniąco na skórę. Malowanie impregnatem należy wykonywać z użyciem szerokiego pędzla malarskiego bądź wałka, ale aby dobrze pokryć detale konstrukcji warto mieć pod ręką mniejszy pędzel. Można skorzystać także z innych substancji ochrony drewna np. z lakierów, bejcy czy olejów do drewna. Warto poczekać na dobrą pogodę, tak by wszelkie substancje ochronne miały czas wyschnąć. Należy przeznaczyć około sześciu godzin na to, by powierzchnia wiaty wyschła. Zabieg ten należy powtarzać np. co rok, szczególnie przed lub po sezonie jesienno-zimowym.

Drewniana wiata na samochód to bardzo estetyczna konstrukcja, która jednak wymaga specjalnej ochrony i zabezpieczenia. Tylko wtedy będzie w stanie służyć przez lata. Często stanowi jeden z ważniejszych punktów wystroju ogrodu, dlatego o jej estetykę szczególnie warto zadbać.