72godziny.pl

Regularnie wykonywane monitoring kanalizacji, pozwala w praktyce na zapobieganie wielu różnego rodzaju problemom z jej ogólnym działaniem. Chodzi tutaj zarówno o zapobieganie występowaniu różnych groźnych zatorów, które spowodować mogą poważną awarię całej tej instalacji.

Monitoring kanalizacji

Wraz z biegiem czasu, do opisywanego monitoringu, wykorzystywane były coraz bardziej nowoczesne metody, opierające się na przykład na wykorzystywaniu specjalnych robotów samojezdnych. Zastosowanie takich właśnie rozwiązań wydaje się być szczególnie kluczowe na tych odcinkach takich instalacji, kiedy to rury mają odpowiednio duża średnicę. Te obecnie wykorzystywane nowoczesne roboty, są w stanie dokonywać sprawnego monitoringu na odcinkach kanalizacji o średnicy zaczynającej się już od 100 mm. Co więcej, dostęp do niej wspomniane urządzenia mogą uzyskać na przykład z poziomu odpowiedniej, plastikowej studni rewizyjnej. Wszystko to powoduje, że samojezdny monitoring kanalizacji, staje się obecnie coraz bardziej popularny. Wykorzystywane w takim celu roboty, muszą się jednak wyróżniać koniecznie odpowiednimi parametrami. Ważne jest, aby oparty był on o solidny, wytrzymały wózek, który będzie posiadał nawet na co najmniej 4 koła. Coraz bardziej powszechne w praktyce staje się jednak wykorzystywanie tych rodzajów wózków, które posiadają sprawny napęd aż na 6 kół. Dzięki temu, są one w stanie bezproblemowo pokonywać praktycznie dowolne, występujące najczęściej przeszkody na różnego rodzaju rurociągach.

Obecnie te najnowocześniejsze wykorzystywane rodzaje robotów, są w stanie poradzić sobie z wykonywaniem monitoringu rur o bardzo szerokim zakresie ich średnicy, już od DN100 do DN1400mm. Wykorzystywany rodzaj robota monitorującego powinien być jednak każdorazowo dopasowany do specyfiki budowy monitorowanego odcinka instalacji. Można go wyposażać więc dodatkowo, w zależności od potrzeb w dodatkowe komponenty, takie jak większe koła, poszerzoną oś, czy też dodatkowe, wydajne oświetlenie, czy też elektryczne ramię, które wykorzystywać można do odpowiedniego wycentrowania kamery w kanale. Decydując się na wykorzystywanie wspomnianego rozwiązania do monitorowania kanalizacji, należy decydować się jedynie na te, które wykonane zostały z zachowaniem szczególnego nacisku na szczelność ich obudowy. Tak naprawdę, sens ma stosowanie jedynie tych robotów, które wyposażone zostały w obudowę chroniące je przed bezpośrednim oddziaływaniem różnego rodzaju gazów, oraz innych szkodliwych czynników związanych bezpośrednio ze ściekami.