72godziny.pl

Dobrej jakości kostka brukowa to z zasady pewna inwestycja. Gwarantuje funkcjonalną i schludnie prezentującą się nawierzchnię. Jednak, oprócz samego materiału, ważne są też inne czynniki, dzięki którym powierzchnia brukowa okaże się solidna i wytrzymała na wiele lat. Ogromne znaczenie ma chociażby to, w jaki sposób przygotujemy podłoże pod bruk.

Jak kłaść kostkę brukową?

Kostka brukowaChodzi tu o właściwą podbudowę i podsypkę, które znajdują się pod kostką. Najczęściej stosuje się podbudowę z kruszywa kamiennego, gruzu betonowego lub cementu. Z kolei podsypka powstaje z piasku lub w wyniku połączenia piasku i cementu. Na jakość nawierzchni wpływają również właściwie zaprojektowane spadki, wpusty deszczowe oraz odwodnienia liniowe. Podczas układania należy pamiętać o utrzymaniu kilkumilimetrowych odstępów między kostkami. Powstałe przerwy wypełnia się później piaskiem. Przymierzając się do budowy nawierzchni, musimy również zwrócić uwagę na jakość samej kostki. Materiał przeznaczony do bezpiecznego użytku musi spełniać wszelkie normy wytyczone przez standardy europejskie. Dotyczą one w szczególności takich czynników, jak odporność na uszkodzenia, obciążenia i warunki pogodowe. Na funkcjonowanie kostki duży wpływ mają jej właściwości, szczególnie rodzaj i grubość. Należy wiedzieć, jaką kostkę zastosować do określonych warunków. Jeśli wiemy, że nawierzchnia będzie eksploatowana głównie przez ciężkie pojazdy kołowe, należy zastosować grubszy 8 – centymetrowy bruk oraz bardziej utwardzić całe podłoże.

Kostka brukowaW katalogach budowlanych nie brakuje uznanych firm dostarczających materiały tego typu. Jednym z przykładów, którymi warto się zainteresować, jest z pewnością Bruk Bet Kostka brukowa tego producenta to solidny jakościowo materiał, dostępny w rozmaitych rodzajach, kolorach oraz grubościach. Jeśli chcemy, aby bruk służył nam przez długie lata, powinniśmy podejść jak najprecyzyjniej przygotować nawierzchnię i użytkować kostkę zgodnie z zaleceniami producenta, a więc zwracać między innymi uwagę na maksymalnie dopuszczalne obciążenie. Dlatego chociażby chodniki dla pieszych nie są przystosowane dla samochodów. Ważna jest również odpowiednia ochrona i impregnacja kostki. Zimą dobrze jest regularnie odśnieżać podjazd czy chodniki, bowiem skuwanie i posypywanie solą może zetrzeć materiał lub nawet go skruszyć.

Właściwe dbanie o kostkę brukową wiąże się więc z wieloma czynnikami. Dobry materiał z wyższej półki to jedno, ale ważny jest również właściwie przygotowany grunt i konserwacja. Podchodząc profesjonalnie do użytkowania bruku, będziemy cieszyć się z jego obecności przez wiele lat.