72godziny.pl

Niemowlęta śpią nawet dwanaście godzin na dobę albo i dłużej. Dopiero z czasem zaczynają robić krótkie drzemki w ciągu dnia i nieco dłuższe w nocy, do momentu kiedy ich zegar biologiczny ,,nastawi się” na dorosły tryb, czyli czuwania za dnia i spania w nocy. Ponadto małe dzieci dużo odpoczywają, leżakują, nawet kiedy już nauczą się siadać, raczkować i w końcu chodzić. W związku z tym trzeba poświęcić sporo czasu na przygotowanie maluchowi odpowiedniej przestrzeni do snu i odpoczynku.

Najlepsze materace do łóżeczek

miękkie materace dziecięcePodstawą jest oczywiście łóżeczko. Modne są na przykład modele które niejako rosną wraz z dzieckiem. Na początku są wysokie, mają stelaż umiejscowiony tak, że rodzic bez nadmiernego pochylania się może wsadzić maluszka do łóżeczka czy nawet go przewinąć. Z czasem kiedy dziecko rośnie można stelaż obniżyć, ale zostawić szczebelki poza jednym bokiem, a z czasem i je się demontuje. W ten sposób ponosi się jeden większy wydatek, zamiast kupowania trzech różnych łóżeczek. Polecane są szczególnie te modele, które mają na spodzie wysuwane szuflady do których można chować dziecięce akcesoria. A co z materacami? Trzeba kupować specjalne miękkie materace dziecięce. Są to zazwyczaj materace piankowe, bardzo lekkie i dobrze dopasowujące się do kształtu ciała. Materace sprężynowe, nawet te h1, czyli najbardziej miękkie, mogą być nadal zbyt twarde dla niemowlaka. Z kolei przy piankach termo aktywnych maluch może za bardzo zapadać się w materacyk, co utrudni mu poruszanie się w nocy np. zmiana pozycji podczas spania.

materac dziecięcyPolecane są materace z hipoalergicznym poszyciem, na przykład wykonanym z włókna bambusowego czy aloesowe. A co z pościelą? Na początku maluszka okrywa się jedynie cienkim kocykiem lub lekką kołderką. Nie ma on poduszki, by główka mu się nie deformowała. Dopiero potem można maluszka kłaść na poduszkach-motylkach i dać mu normalną kołderkę w puchowym wypełnieniem. Pościel powinna być wykonywana z lnu, bawełny organicznej, czy włókna bambusowego. To materiały niedrażniące skóry dziecka, przyjemne w dotyku. A może jakieś przydatne akcesoria? Świetnie sprawdzą się organizery przewieszane przez szczebelki łóżka, do których można wrzucić zasypkę, pieluszki, czy olejki dla bobasa. Z kolei miękki ochraniacz na łóżeczko w kształcie warkocza czy spirali ochroni dziecko przed uderzeniem się o drewniane szczebelki.

Jak widać, stworzenie dobrego miejsca do spania dla dziecka nie jest takie łatwe. Trzeba kupować to, co najlepsze dla malucha – bezpieczne, hipoalergiczne oraz przyjemne w dotyku.