72godziny.pl

Pionowe i poziome izolacje fundamentów mogą być wykonywane z różnych materiałów. Najczęściej ich niewłaściwy dobór sprawia, że taka izolacja nie jest odpowiednio szczelna, co prowadzi do problemów i stwarza niebezpieczeństwo użytkowania obiektu budowlanego. Co zatem proponują nam producenci do profesjonalnej izolacji fundamentów?

Izolacje fundamentów a wody gruntowe

izolacje fundamentówWśród najpopularniejszych materiałów znajduje się między innymi papa asfaltowa zgrzewalna czy też płyty styropianowe. Pierwszy materiał, papa asfaltowa, cechuje się wysoką jakością oraz wyjątkowym poziomem odporności mechanicznej. Dzięki temu, wykorzystując ten materiał, można stworzyć naprawdę szczelną izolację odznaczającą się dużą trwałością. Z kolei jeśli chodzi o płyty styropianowe, te produkuje się z hydrofobizowanego surowca, dzięki czemu może on mieć kontakt z wodą – nie charakteryzuje się dużą nasiąkliwością. Stosowanie płyt styropianowych do izolacji fundamentów jest więc całkowicie bezpieczne. Gdy już mamy dobrany odpowiedni materiał, możemy przystąpić do prac. Fachowe izolacje fundamentów są wykonywane zawsze z uwzględnieniem kilku podstawowych zasad.

izolacje fundamentówPo pierwsze należy zawsze zwracać uwagę na poziom wód gruntowych oraz na to, jakie podpiwniczenie budynku ma być wykonane, po drugie – jeżeli decydujemy się na płyty styropianowe, pamiętajmy o tym, że ich grubość powinna być dopasowana do wymagań cieplnych. Izolacja wodna oraz cieplna powinny znajdować się około 30 centymetrów powyżej gruntu. Istotnym jest też, aby izolacja pionowa i pozioma były ze sobą połączone bardzo szczelnie. Producenci materiałów budowlanych do izolacji fundamentów zwracają uwagę także na to, że mogą być one stosowane jedynie na oczyszczonym dokładnie podłożu, pozbawionym pyłów i zanieczyszczeń. Jest to szczególnie ważne przy papie zgrzewalnej, ponadto tutaj powierzchnia powinna być dodatkowo zagruntowana. Oczywiście papa zgrzewalna oraz płyty styropianowe to nie jedyne materiały, które wykorzystuje się do izolacji wodnej oraz cieplnej fundamentów. Jest ich o wiele więcej – długo by opisywać je wszystkie. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości izolacji, powinniśmy dokładnie rozważyć dobór odpowiedniego materiału, zapoznając się ze szczegółowymi parametrami technicznymi każdego z nich.

W ten sposób zyskamy pewność, że dany produkt idealnie spełni swoją rolę w przypadku naszego obiektu budowlanego. Oczywiście musimy liczyć się z poniesieniem kosztów, wysokiej jakości materiały nie należą do najtańszych, jednakże dzięki nim otrzymujemy solidną i trwałą izolację.