72godziny.pl

Szeroki wybór rolet i żaluzji w sklepach budowlanych sprawia, że wiele osób zapomina o tak prostym i klasycznym rozwiązaniu wnętrzarskim jakim są firanki. Dawniej była to jedyna opcja, czasem łączona z zasłonami, z czasem jednak odeszła w zapomnienie. Na szczęście teraz moda na firanki wraca, zatem warto się zastanowić jak dobrać do niej właściwy karnisz, jak mocować i jakie modele wybierać.

Ozdobienie okna

karnisz elektryczny Większość osób wybiera firanki białe, proste, z delikatnym obciążeniem na dole – dzięki niemu firanki ładniej się układają i nie trzeba ich prasować. W przypadku firanek na drzwi balkonowe, lub ogólnie firanki do salonu, zwykle mają długość niemal do ziemi – kończą się kilka centrymetrów nad podłogą. Z kolei firanki okienne sięgają połowy wysokości otworu okiennego lub kończą się tuż przed parapetem. Pierwsza opcja sprawdzi się w przypadku okien kuchennych – tam zbyt długa firanka byłaby niepraktyczna, bo szybko by się zabrudziła. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by kupić tak zwane zazdrostki czy firanki dłuższe, sięgające za parapet. Zamiast zwykłych białych można wybrać opcje kremowe – nie zżółkną, więc będą lepiej się prezentować przez długi czas.

karnisz na okno Dostępne są także modele obszyte koronką, zarówno proste, jak i o nieregularnych kształtach. Warto zastanowić się też nad wyborem mocowania firanki. Są takie przekładane przez karnisz, mocowane na żabki lub haczyki. Wersje przekładane zakłada się szybko, choć zdjęcie rury karnisza bywa problematyczne. Na żabki szybciej się przywiesi firankę niż na haczyki, jednak te drugie są niewidoczne i pozwalają na stworzenie efektownego marszczenia na górze materiału. Co jednak z karniszami? Tu poleca się obecnie karnisz elektryczny na firankę. Taki karnisz sterowany jest przyciskami mocowanymi na ścianie obok okna bądź w samym otworze okiennym. Firanką przesuwać można też za pomocą aplikacji. Wtedy całość się gładko, szybko, równo przesuwa, nie słychać szurania metalowych kółeczek o karnisz, ani też nie ciągnie się materiału. Sa to karnisze mocowane na soficie, mają kolor biały, więc z daleka pozostają zupełnie niewidoczne.

To rozwiązanie do pomieszczeń minimalistycznych i nowoczesnych, w których metalowy czy drewniany karnisz by się nie sprawdził. Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę montaż karnisza i firanek w każdym pomieszczeniu. To wcale nie mniej praktyczne rozwiązanie niż zakup rolet czy żaluzji. Firanki pięknie się prezentują i zawsze można dobrać do nich zasłony. Wersja elektryczna karnisza będzie z pewnością najciekawszym wyborem.