Rusztowanie to rzecz przydatna, a wręcz niezbędna podczas przeprowadzania prac budowlanych, remontowych, czy konserwatorskich. Dzięki rusztowaniu można bezpiecznie przeprowadzać prace na wysokości nawet kilku metrów, bez obaw o upadek.
Różne rodzaje rusztowań
To alternatywa dla drabin, które są zbyt niskie i mniej praktyczne i dla podnośników koszowych, które mają małą powierzchnię i trzeba je stale przestawiać z miejsca na miejsce. Wiadomo jednak, że nie zawsze kupi się dobry produkt. W ofercie sklepów znajdzie się rusztowanie choinkowe, klinowe, jezdne rusztowanie Krause Stabilo, jak i rusztowania innych marek. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu rusztowania? Jak dobrać jego rodzaj do konkretnej pracy? Rusztowania jezdne sprawdzają się przede wszystkim w pracach wewnątrz budynków. Dzięki zamontowanym kółeczkom łatwo się je przenosi z miejsca na miejsce. Są odpowiednie na przykład podczas wykańczania sufitów, montażu oświetlenia, czy malowaniu wysokich ścian. Do prac na zewnątrz, szczególnie na nierównym gruncie, lepsze będą standardowe rusztowania na stabilnej podstawie, którą można postawić lub delikatnie wbić w ziemię. W ten sposób nawet na placu budowy rusztowanie będzie dobrze ustawione. Najlepiej jest wybierać także rusztowania którego części można łatwo łączyć ze sobą.
Pierwsza zaleta tego rozwiązania to transport. Rusztowanie w częściach zajmuje o wiele mniej miejsca niż rusztowanie w całości, a do tego nie trzeba specjalnego samochodu by je przewozić. Druga zaleta to taka, że wysokość rusztowania jest zmienna. Można ustawić jedno przęsło rusztowania, jak i kilka przęseł w zależności od tego czy potrzebujemy rusztowania do pracy na wysokości dwóch czy dwudziestu metrów. Warto zwrócić także uwagę na kwestię materiału z jakiego jest zrobione rusztowanie. Dawniej przede wszystkim wykorzystywano stal. To materiał nierdzewny, wytrzymały, jednak bardzo ciężki. Przez to transport i składanie rusztowania było bardzo problematyczne. Obecnie najczęściej wykorzystuje się aluminium, tak jak do produkcji drabin. To także odporny na uszkodzenia materiał, którego ciężar jest nieporównywalnie mniejszy do stali. Dzięki temu rusztowania stalowe są obecnie rzadko wykorzystywane na placach budowy.
Podsumowując, do wyboru są zarówno rusztowania statyczne i jezdne, stalowe i aluminiowe. Najlepsze będą te składające się z wielu części, które można ze sobą zestawiać. Warto inwestować także w rusztowania znanych marek, takich jak Krause, bo wtedy wiadomo, że kupuje się sprawdzony produkt na lata.
Sprawdź to https://sklep.rubo.pl/