72godziny.pl

Karnisze stanowią element aranżacyjny, który zazwyczaj jest montowany nad wnęką drzwi lub okien. To do rurek mocuje się na przykład lambrekiny czy firany. Karnisze świetnie sprawdzą się także w przypadku rolet rzymskich czy zasłon chroniących użytkowników pomieszczenia przed nadmiarem światła słonecznego.

Dekoracyjne karnisze z metalu

karnisze metalowe podwójneZarówno kształt, jak i kolor karnisza rzutuje na wygląd wnętrza, dlatego należy dobierać go z myślą o całej aranżacji. To ozdoba sama w sobie – właściwie dobrany może w przepiękny sposób udekorować wnętrze. Montowane na ścianie lub suficie karnisze są z powodzeniem stosowane, aby optycznie pomniejszyć pomieszczenie. To doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli wnętrze jest za duże – przestronny salon może w ten sposób stać się zdecydowanie bardziej przytulny. Oprócz tego, stosując karnisz i zasłony, można wyrównać proporcje pomieszczenia, zmniejszając jego długość lub szerokość. Mocna konstrukcja karniszy ściennych z metalu sprawia, że można na nich powiesić ciężką aksamitną tkaninę lub żakard. Zaletą modeli sufitowych jest to, że zasłona może być powieszona w znacznej odległości od okna, co sprawia, że robi się więcej miejsca na przykład na kwiaty, które stoją na parapecie.

karnisze metalowe podwójneWarto zwrócić uwagę na ozdobne karnisze metalowe podwójne, na których mogą być wieszane zarówno firanki, jak i zasłony. Wszystko dzięki obecności dwóch rurek. Pierwsza służy do zawieszenia zasłony, z kolei druga – firanki. To wspaniałe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie ma pewności, co będzie zawieszone w pomieszczeniu. W razie, jakby na karniszu miała zawisnąć wyłącznie firanka, powinna się ona znajdować na przedniej rurce. Warto wybierać modele metalowe, ponieważ nie trzeba ich czyścić specjalnymi środkami – wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć szmatką. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na wyjątkową trwałość karniszy metalowych. Charakteryzują się niebywałą wręcz wytrzymałością i nie są podatne na odkształcenia czy innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Metalowe karnisze przydają się do optycznego pomniejszania pomieszczenia lub wyrównywania jego proporcji, dzięki czemu sprawdzają się we wnętrzach o niestandardowym układzie ścian lub w przestronnych salonach.

Godne uwagi są modele podwójne, ponieważ mają dwie rurki – jedną do wieszania firany, a drugą do zasłony. Warto zaznaczyć, że metalowe karnisze są zdecydowanie bardziej odporne niż drewniane. Dodatkowo nie wymagają pielęgnacji specjalnymi preparatami, ponieważ wystarczy przetrzeć je szmatką, aby zadbać o ich najwyższą estetykę i doskonały wygląd.