72godziny.pl

Wiele osób chce zrezygnować z tynków na elewacji na rzecz estetycznych okładzin. Do wyboru jest wiele wariantów, takich jak deski, płyty, kamień, w jasnych i ciemnych odcieniach. Trzeba jednak pamiętać, że każdy materiał ma swoje wady i zalety. Łupki, czy granit są rzadko wybierane ze względu na wysoką cenę oraz na to, że taka okładzina sprawia, iż dom wygląda ,,ciężko” i masywnie, do małego domki taka kamienna okładzina się nie sprawdzi.

Panele imitujące drewno

panele elewacyjne drewnopodobneCegła klinkierowa nie jest zbyt atrakcyjna i dawno wyszła z mody. Dlatego też wielu klientów kieruje swoją uwagę na okładziny z drewna. To materiał ekologiczny i naturalny, pięknie się prezentuje. Jednak nie jest on zbyt trwały, a jego czyszczenie i konserwacja bywa problematyczna. Dlatego też zamiast naturalnych desek drewnianych można kupić nowoczesne panele elewacyjne drewnopodobne. Ich kolor, faktura, nawet struktura słojów zostanie idealnie odwzorowana, sam panel jednak będzie o wiele trwalszy. Drewno pod wpływem wody butwieje i ciemnieje, puchnie, robi się rozmiękłe. Pod wpływem działania słońca może za to blaknąć. Panele drewnopodobne są odporne zarówno na wilgoć, jak i na promieniowanie ultrafioletowe, nie blakną i nie gniją. Warto zaznaczyć, że elastyczne panele nie spróchnieją i nie zostaną zaatakowane przez korniki.

panele elewacyjne drewnopodobneJako iż nie są malowane farbą, tylko są fabrycznie barwione, to nie ma obaw, że kolor będzie schodził, a farba będzie się łuszczyć pod wpływem nadmiernego nasłonecznienia. Jakie jeszcze zalety mają panele drewnopodobne? Na pewno ich montaż jest łatwiejszy niż w przypadku naturalnych desek drewnianych. Deski są sztywne, twarde i ciężkie. Żeby je podnieść i równo przykleić to potrzeba sporej siły. W dodatku żeby je przeciąż trzeba posiadać specjalne pilarki. Przy nakładaniu paneli na rogach budynku trzeba docinać je tak, by nie wystawały. Przy okładzinie elastycznej tego problemu nie ma. Można ją swobodnie nakładać na brzegi budynku, czy zagłębienia np. przy drzwiach. Panele są bardzo lekkie i można je docinać samodzielnie. Wystarczy nałożyć na nie klei i przymocować do ściany. potem dobrze jest całośc pokryć lakierem zabezpieczającym i gotowe.

Podsumowując, warto sięgnąć po panele drewnopodobne. Wyglądem do złudzenia przypominają prawdziwe drewno, a jednak są o wiele trwalsze, łatwiejsze do zamontowania i nie wymagają ciągłej konserwacji. Niebagatelna jest też kwestia ceny. Elastyczne panele drewnopodobne są o wiele tańsze, zatem cały budynek można nimi obłożyć bez wydawania na to fortuny, inaczej niż w przypadku drewna.