72godziny.pl

Dzisiaj mamy bardzo wiele paliw opałowych, jakie możemy wykorzystać do ogrzewania naszego domu. Możemy wykorzystać w tym celu olej opałowy, energię elektryczną, wody gruntowe itd. Są to paliwa, które zyskują coraz większą popularność wśród społeczeństwa, jednak prym ciągle wiedzie węgiel kamienny i brunatny.

Piec grzewczy wolnostojący już nie taki jak kiedyś

piec grzewczy wolnostojącyDzisiaj, jednak same piece są całkiem w innej technologii w stosunku do tego, co mogliśmy dostać choćby kilkanaście lat temu. Dzisiaj wyciągamy z węgla dużo więcej, niż choćby te trzydzieści lat temu. Ogólnie, piec grzewczy wolnostojący, jest dużo mniejszy niż ten dawniejszy. Ruszty piecowe nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, co pomaga w dopalaniu. Drzwiczki piecowe są bardziej szczelne, więc również temperatura nie idzie w gwizdek. Piece są tworzone dzisiaj z żeliwa, a piec żeliwny trzyma dłużej temperaturę, co znów ma duży wpływ na to, że wszystko się bardzo dobrze wypala. Jak można się domyślić piec na węgiel jest też tańszy w eksploatacji, ponieważ węgiel w stosunku do ropy jest dużo tańszy. Więc, jeżeli mamy dzisiejszą nowoczesną technologię, stosunkowo tani węgiel i być może jakiś wspomagacz typu torf itp. To opał tym sposobem jest naprawdę interesujący. Jego jedynym minusem, jest to, że kiedy zgaśnie, robi się problem i nie jesteśmy w stanie łatwo rozpalić go na nowo, co ogranicza jego zdalne sterowanie. Jeżeli tylko jednak jest rozpalone i mamy piec z podajnikiem, to sprawa wygląda tak, że możemy już dzisiaj sterować jego sterownikami za pomocą smartfona lub komputera. Wystarczy zainstalować odpowiednią dla danego sterownika aplikację sterującą i to wszystko. Później tylko pilnować, żeby nam czasem piec nie wygasł. W takim przypadku, jak widać węgiel jest ciągle opłacalny.

Po pierwsze tania eksploatacja, w razie potrzeby relatywnie tani piec w zakupie, ale i materiał opałowy czyli sam węgiel jest też tańszy od dajmy na to oleju czy prądu. Dlatego jednoznacznie można powiedzieć, że węgiel ciągle się nam jeszcze opłaca.