72godziny.pl

W polskich miastach jeszcze dość licznie zdarzają się zdziczałe nie zagospodarowane terenu, najczęściej w postaci łąk czy małych terenów leśnych. Zwykle takie miejsca przez bardzo długi czas leżą odłogiem i nie są w żaden sposób wykorzystywane, trzeba przyznać, że jest to spore marnotrawstwo, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę fakt, ze w miastach zwłaszcza tych większych strasznie brakuje terenów rekreacyjnych czy miejsc wypoczynkowych.

Plac dla dzieci zamiast łąki? Żaden problem!

Patrząc tak logicznie zagospodarowanie takiej łąki nie jest zbyt trudnym przedsięwzięciem. Koszenie samej roślinności znajdującej się na łące może nawet nie być konieczne, w zamian tego wystarczą usługi koparka, bo i tak konieczne będą pracę ziemne i przeoranie praktycznie całego terenu, który został przeznaczony do zagospodarowania. Koparka rzeszów wyrównując teren i przekopując go usunie z niego także zbędna roślinność. Tak przygotowany teren spokojnie można wykorzystać do budowy placu dla dzieci, których w wielu skupiskach blokowych brakuje. Przygotowując taki projekt, należy jednak pamiętać, że teren ten jako miejsce dostosowane dla dzieci, musi by c przede wszystkim bezpieczny, dobrze także by było gdyby takie miejsce było względnie duże, a nie jak to jest w stylu polskich placów jedna huśtawka z zjeżdżalnia. Brakuje właśnie miejsc, które były by dla dzieci dobrą alternatywa na spędzanie wolnego czasu poza domem i co za tym idzie na aktywne spędzanie czasu. Dlatego teren ten powinien być możliwie jak największy jednak odpowiednio zabezpieczony. Projektując tego typu obszar w projekcie także należy uwzględnić miejsca dla osób dorosłych i opiekunów. Tego typu punkty powinny być w miejscach z których jest dobry widok na cały park, czyli można swobodnie obserwacja dzieci, jednak pozostawiając im swobodę zabawy i jednocześnie samemu spędzają czas wygodnie siedząc i prowadząc ciekawe rozmowy z innymi rodzicami. Dobrze zaprojektowany plac, nawet zima mógłby być użytkowany, wystarczyłoby tylko odśnieżanie.

Widać zatem, ze tego typu prace nie są zbyt skomplikowane i nie trudno jest takie plany wprowadzić w życie, więc dlaczego nadal tyle terenów jest niewykorzystanych i leżą gdzieś zapomniane i dziczeją zamiast przysłużyć się mieszkańca konkretnego miasta i stać się miejscem zabaw dla ich dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *