W wielu domach stosuje się rozwiązania, które pozwalają zapewnić większe bezpieczeństwo oraz komfort. Między innymi wprowadza się systemy automatyzujące działanie wielu części domu, między innymi bramy wjazdowej, czy garażowej. W zależności od jej rodzaju wybiera się zupełnie inne systemy automatyki, dopasowany do obciążenia oraz sposobu otwierania.
Automatyka do bram wjazdowych
Najlepiej dobierać automatykę jeszcze na etapie projektowania ogrodzenia, ponieważ wtedy znacznie łatwiej będzie określić parametry bramy i podczas jej montażu zająć się także podłączeniem systemu automatycznego otwierania. Automatyczna brama jest dużym komfortem, zwłaszcza podczas niepogody, kiedy nie mamy ochoty opuszczać ciepłego auta, by ją otworzyć. Wjazd na posesję jest znacznie wygodniejszy, kiedy za pomocą pilota można otworzyć bramę wjazdową oraz garażową i opuścić pojazd dopiero wtedy, kiedy znajdziemy się pod dachem. Warto podkreślić, że automatyka do bram blokuje ręczne otwieranie, dzięki czemu nikt z zewnątrz nie przedostanie się na naszą posesję bez naszej zgody. Każdy automat posiada specjalnie zaprogramowane piloty, które przy każdym kontakcie z centralą zmieniają kodowanie. Nikt z zewnątrz nie będzie w stanie podrobić pilota i dopasować go do aktualnego systemu. Bramy wjazdowe mogą być montowane na dwa sposoby: jako skrzydłowe lub przesuwne. Do obu rodzajów niezbędne są odmienne siłowniki, które wprawią w ruch przęsła otwierając je automatycznie.
W przypadku bram skrzydłowych należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry bramy – wysokość, długość oraz głębokość osadzenia. Warto zadbać także o wypełnienie przęseł, które ma duże znaczenie gdy są one zamontowane na terenach wietrznych. Częste i silne wiatry mogą napierać na powierzchnie skrzydła i obciążać dodatkowo siłownik, który przy zbyt dużej wadze zostanie uszkodzony. Natomiast przy tradycyjnych bramach przesuwnych najważniejsza jest ich waga. Napęd musi posiadać wystarczającą moc, aby wprawić w ruch tak duże przęsło. Przy bardziej zaawansowanej automatyce istnieje możliwość zmiany czasu procesu otwierania i zamykania. Przy wyborze automatyki do wcześniej zamontowanej bramy należy sprawdzić jej stan, ponieważ uszkodzone przęsła hacząc o powierzchnię mogą uszkodzić cały system.
Mechanizm powinien działać bez zarzutu, więc kiedy tylko zauważymy jakieś problemy należy zaprzestać użytkowania i skontaktować się z serwisem, który szybko powinien rozwiązać usterkę. Kiedy jednak pozostaniemy bez zasilania zawsze można uruchomić tryb awaryjny, który pozwala na ręczne otwieranie bramy.