72godziny.pl

Każdy dom jest w jakiś sposób ogrzewany, do czego potrzebna jest właściwa instalacja. W wielu budynkach nadal najczęściej wykorzystywane jest ogrzewanie grawitacyjne, ale to niejedynie rozwiązanie. Właściciele nowo wybudowanych mieszkań decydują się na ogrzewanie podłogowe i gazowe.

Ogrzewanie w domu

centralne ogrzewanieJaki system centralnego ogrzewania jest najlepszy? Jakie są ich wady i zalety? Utrzymanie odpowiedniej temperatury w naszych domach podczas jesiennych i zimowych dni nie byłoby możliwe, gdyby nie system centralnego ogrzewania. Kojarzymy go najczęściej ze starymi kotłami, umieszczonymi w piwnicach, w których palono węglem i drewnem. W mieszkaniu ciepło zapewniały kaloryfery (dawniej wykonane z żeliwa), w których wymiennikiem ciepła była woda o wysokiej temperaturze. Z piecem połączone były miedzianymi lub stalowymi rurami, często widocznymi w pokojach i na korytarzach. Taki rodzaj centralnego ogrzewania na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat przeszedł prawdziwą rewolucję. Kaloryfery zyskały nowocześniejszy wygląd, odbiegające od nich rury stały się mniej widoczne, a same piece bardziej ekologiczne (gazowe, wykorzystujące pallet lub energię elektryczną). Sam rodzaj instalacji centralnego ogrzewania uzależniony jest od wielu czynników, m.in. finansowych. Niektóre piece nie wymagają już codziennego rozpalania, co jest bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla osób starszych. Ważna jest też kubatura konkretnego budynku i jego zapotrzebowanie cieplne.

centralne ogrzewanieProjekt instalacji centralnego ogrzewania musi uwzględniać nie tylko te wytyczne, ale też przekroje rur, nastawy na zaworach czy moc grzejników. Istnieją też sposoby wprowadzenia ciepła do domów bez użycia kaloryferów. To m.in. ogrzewanie podłogowe (elektryczne lub wodne). Tego rodzaju centralne ogrzewanie stosowane jest najczęściej w łazienkach, kuchniach i w korytarzach. Jest dobrym rozwiązaniem dla domu, w którym mieszkają małe dzieci. Coraz więcej zwolenników ma też ogrzewanie ścienne, w przypadku której instalacja ukryta jest w płytach betonowych lub zabudowie gips-karton. Wiele osób korzysta także z ogrzewania gazowego, i tu możliwości są dwie – można albo czerpać ciepło z sieci gazowej, albo wykorzystywać gaz płynny. Pierwsze użycie takiego pieca powinno być nadzorowane przez serwisantów producenta, a koszt założenia instalacji gazowej to ok. 20 tys. zł. Wybór sposobu ogrzewania naszych mieszkań uzależniony jest wielu czynników, warto jednak pamiętać, że centralne ogrzewanie ma dziś zupełnie inny wymiar niż jeszcze kilka lat temu.

Duży nacisk kładzie się na zastosowanie rozwiązań ekologicznych, ale też łatwych w obsłudze i dobrze wyglądających. Coraz większą popularnością cieszą się alternatywne źródła ciepła, m.in. kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Wiele miast chętnie też inwestuje w tego typu rozwiązania.