72godziny.pl

Budowa hali nie jest skomplikowana, jednak należy podejść do tego poważnie i zastanowić się jaki model budynku jest nam potrzebny. W ten sposób bez problemu znajdzie się idealne rozwiązanie, które sprawdzi się w danej sytuacji. Oczywiście na samym początku należy zadbać o wszystkie formalności. Nie ważne jak duża będzie konstrukcja musimy otrzymać na nią pozwolenie. Tylko wtedy będzie mogła legalnie powstać. Wiele zależy również od ukształtowania terenu, do którego także trzeba wszystko dopasować.

Szybka budowa hal

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów hal, czyli jednorazowe, dwunawowe, wielonawowe, a także ramowe i kratownicowe. Pierwsze charakteryzują się przede wszystkim spadowym dachem, który jest z lub bez podparcia w kalenicy. Stosuje się je przede wszystkim w małych halach, gdzie łatwo można odprowadzić wodę deszczową na boki budynku. Z kolei kolejne stosowane są tam gdzie dachy są bardziej rozpięte. Częstym rozwiązaniem jest tu płaski dach, na którym odprowadza się wodę wielokierunkowo, lub przy użyciu sposobu podciśnieniowego. Hale wielonawowe wyróżniają się również zastosowaniem specjalnych słupów wsporczych, które oczywiście odciążają konstrukcję dachu. Kolejne budynki, czyli ramowe, buduje się z gotowych kształtowników lub blachownic. Jednak w tym wypadku trzeba wziąć pod uwagę to, że składają się z cięższych elementów, co oczywiście podnosi koszty. Pomimo tego, wzmacnia to całą konstrukcję.

Bardzo popularne są również wspomniane już hale kratownicowe, ponieważ dają możliwość uzyskania bardzo dużych rozpiętości budynku, a także bardzo dobrze go wzmacniają przez co jest bardzo sztywny. Ich równie ważną zaletą jest także lekkość. Oczywiście nie jest to jedyny podział, jaki można zastosować. Wszędzie może być wykonana budowa hali na Śląsku, czy też na Kujawach. W tym wypadku można wziąć również pod uwagę konstrukcje stalowe, drewniane, murowane, hybrydowe, czyli mieszane, a także żelbetowe. Co więcej, konstrukcje te można podzielić również ze względu na ich przeznaczenie. W tym wypadku wyróżnia się hale magazynowe, produkcyjne, sportowe, a także rolnicze i handlowo-usługowe.

Budowa dużych konstrukcji, które muszą zostać odpowiednio przystosowane do otoczenia i przede wszystkim do pracowników, którzy będą tam pracować, a także do produktów, które będą tam powstawać nie jest prosta. Wiele rzeczy należy załatwić jeszcze przed rozpoczęciem prac. Wybór materiału jest bardzo ważny, ponieważ to on będzie wszystko zabezpieczał przez wiele lat. W związku z tym trzeba wszystko dobrze zaplanować, by potem nie mieć opóźnień w budowie.