72godziny.pl

 

Wszyscy zgodnie twierdzą, że czyszczenie wentylacji powinno zostawić się profesjonalistom. Sami na pewno nie dotrzemy do wszystkich zakamarków, w których gromadzi się brud. Jeśli się go nie pozbędziemy to grzyby i zanieczyszczenia dostaną się do powietrza, a stamtąd do naszego układu oddechowego. Chodzi tutaj zatem o zdrowie, a na nim nie powinniśmy oszczędzać.

Zabiegi takie jak czyszczenie wentylacji to nie tylko usunięcie zabrudzeń, ale także możliwość sprawdzenia poprawności jego funkcjonowania. Bardzo często dezynfekcja wentylacji wykonywana jest przy pomocy specjalnych robotów. Dzięki nim mogą zbadać stan całego szybu. Stan techniczny szybu będzie wyznacznikiem tego jaką metodą szyb będzie czyszczony. Im nowsza technologia wykonania wentylacji tym ostrożniej powinien być przeprowadzony cały proces czyszczenia. Nie będziemy mogli mówić o profesjonalnym czyszczeniu bez użycia specjalistycznych narzędzi. Oczywiście wyczyszczone powinny być nie tylko przewody, ale także wszystkie urządzenia, które odpowiedzialne są za wentylowanie pomieszczeń. Zanieczyszczenia powstają w sposób jak najbardziej naturalny, podczas zwyczajnego, codziennego użytkowania wentylacji. Nawet jeśli używamy jej w sposób jak najbardziej odpowiedni to należy ją przeczyścić co najmniej raz na kilka lat. Powinno się to robić zarówno w dużych jak i małych budynkach. Zdecydowanie mniejszy problem powinniśmy mieć z czyszczeniem wentylacji grawitacyjnej. Szyb jest bowiem bardzo prostej budowy. Bardzo istotna jest tutaj natomiast kratka wentylacyjna. Jeśli szyb będzie dokładnie wyczyszczony, a kratka będzie brudna to na nic zda się nasza praca. Dopiero kiedy uporamy się z tymi dwoma elementami to będziemy mogli mówić o zwiększeniu wydajności wentylacji.

Kratkę wentylacyjną można wyczyścić, umyć pod bieżącą wodą. Możemy także zainwestować w nową kratkę. Nie jest to zbyt drogi zakup, więc nie stracimy majątku, a możemy tylko zyskać. Odpowiednia wentylacja w pomieszczeniu ma wpływ na nasze bezpieczeństwo, ale przede wszystkim na zdrowie.