72godziny.pl

Coraz większa ilość osób decyduje się na kupno swojego M-4. Mieszkania na sprzedaż Kraków można w niesamowicie szybki sposób znaleźć, dla przykładu za pośrednictwem ogłoszeń prasowych czy przeglądarki internetowej. Główne pytanie aczkolwiek brzmi – zakupić mieszkanie z rynku wtórnego czy deweloperskiego?

Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym poradniku. Zakup lokalu wtórnego ma swoje wady i zalety. We współczesnych czasach największym słabym punktem nabycia takiego mieszkania jest brak sposobności zabiegania o dofinansowanie – co było można zrobić stosunkowo niedawno dzięki projektowi „Rodzina na swoim”. Poza tym, osoba kupująca mieszkanie musi zapłacić CPC, który wynosi 2% ceny transakcji. Istotną informacją jest też fakt, że ten koszt nie może być dofinansowany pożyczką hipoteczną. Do plusów zakupu wchodzi szczególnie fakt, iż to zbywca zobowiązany jest do oddania wszystkich koniecznych dokumentów, które certyfikują prawo do mieszkania – tak więc mamy spłaconą sytuację prawną. Ponadto, mamy możliwość wszelakie dane zweryfikować w wypisie z Księgi Wieczystej. Jednakże, wiąże się to z podwyższony ratami, ponieważ do momentu ustanowienia zabezpieczenia, oprocentowanie kredytu jest podwyższone. Inną, bardzo ważną informacją jest fakt, iż zaaranżowanie lokalu kupionego na rynku wtórnym może być w stu procentach dofinansowane kredytem hipotecznym. Jeśli chodzi o lokale nowe, największą ich plusem jest fakt, iż mieszkanie jest zupełnie nowe. Z tego względu szybciej można także znaleźć bardziej korzystną dla nas ofertę, gdyż wybór jest zdecydowanie większy. W dodatku, istnieje możliwość negocjowania kosztów oraz nie ma potrzeby opłacenia podatku CPC. Poza tym, nowe budynki mają lepszy standard powiązany dla przykładu z ogrodzeniem czy garażem naziemnym, co powiązane jest z lepszym zagwarantowaniem bezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o wady mieszkania deweloperskiego, to najważniejszą niezaprzeczalnie jest ich bardzo wysoki koszt. Ponadto, jeśli dane mieszkanie jest budowane, to musimy liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na przeprowadzenie się do niego.

Ważną wiadomością jest też fakt, iż nie możemy w lokum zamieszkać natychmiast po wybudowaniu, gdyż oddawane jest ono w postaci czystej, to znaczy bez  wyposażenia. Jeżeli chodzi o tereny, w których zakupienie mieszkania istotnie się opłaca, trzeba wymienić takie miasta jak Kraków, Bielsko Biała czy Sopot.