Sufity napinane to proste rozwiązanie aranżacyjne, dające niesamowite efekty. Zasada montażu jest prosta: pod starym sufitem rozkłada się nowy, składający się z folii PCV. Po odpowiednim nagrzaniu tej folii powstaje idealna powierzchnia pozioma, o gładkiej strukturze. Wiele osób jest chętnych na stworzenie takiego sufitu i zastanawia się, jakie należy ponieść koszty wykonania.
Sufit napinany a cena
Na początku trzeba powiedzieć, że podanie dokładanej ceny i wyliczenie standardowych kosztów jest raczej niemożliwe. A to z kilku powodów. Przede wszystkim każdy sufit napinany jest tworzony pod indywidualne zamówienie. Podstawowy koszt sufitu zależy od metrażu danego pomieszczenia. Im więcej metrów będzie miał sufit, tym wyższa będzie cena za jego realizację. Dodatkowo liczy się także ilość narożników. Standardowo sufity projektuje się w formie prostokąta, ale bardziej skomplikowane realizacje mogą mieć więcej narożników – np. sufity w formie ośmioboków. Wszystkie sufity napinane wpisane w niestandardowe formy geometryczne – np. te w formie okręgu lub elipsy, podnoszą automatycznie cenę za montaż.
Następnym aspektem kosztów są materiały. Folia PCV, płyty g-k, włókna poliestrowe – do konstrukcji sufitów napinanych można wykorzystać różne materiały. Istnieje wiele rodzajów folii PCV – np. matowa lub satynowa. Można wybierać pomiędzy standardowymi foliami a foliami premium o połyskującej strukturze. Dodatkowo należy doliczyć koszt wszystkich dodatkowych akcesoriów, bez których niemożliwy byłby montaż takiej aranżacji jak sufity napinane ceny akcesoriów montażowych, takich jak kotwy czy listy mocujące, są jednak niższe niż ceny folii czy płyt. Ceny za metr sufitu napinanego zaczynają się mniej więcej od 60 zł, ale sięgają także 200 czy 600 zł. Sufity napinane często dodatkowo się aranżuje, tak by ich design stanowił atrakcję danego pomieszczenia. Można podpiąć do nich diody LED, wykonać na nich grafikę 3D, albo ciekawą iluminację z użyciem standardowego oświetlenia. Wszystko to zależy od projektu i wizji domownika. Do tego wszystkiego trzeba doliczyć koszt robocizny. Zależy on od stawki wybranej firmy i czasu, jaki pracownicy muszą przeznaczyć na przeprowadzanie montażu.
Przede wszystkim cenę za całościowe wykonanie sufitu napinanego należy ustalić z firmą montażową. Koszta ustalane są dokładnie na podstawie projektu tworzonego dla indywidualnego klienta, z uwzględnieniem wszystkich materiałów potrzebnych do stworzenia tej aranżacji. Specjaliści najczęściej są w stanie podać kwoty wyjściowe, bądź jedynie pewien zakres cenowy, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć dokładnie, ile czasu pochłonie montaż danej aranżacji.