72godziny.pl

Każdy, przed kim stało kiedykolwiek zadanie umeblowania mieszkania lub domu mieszkalnego, wie że nie jest to proste i łatwe zadanie. Wbrew pozorom składa się na nie wiele czynników, mniej lub bardziej istotnych, ale takich, o które trzeba zadbać, aby było ładnie i mieszkało się wygodnie.

Pierwszym, podstawowym problemem jest oświetlenie i kolor ścian. Tutaj sporo do powiedzenia miał architekt. Dlaczego? Dlatego, że to on ustalał, w którym miejscu znajdują się okna. Jeśli pokój jest słabo oświetlony wciągu dnia, potrzeba jaśniejszej farby na ściany, aby stonować jakoś słabe oświetlenie. W takim przypadku można zastosować ciemną podłogę, ale to już zależy od gustu. Jeśli pokój jest dobrze oświetlony wciągu dnia, można eksperymentować z ciemniejszymi farbami na ścianę. W przypadku oświetlenia, trzeba również rozplanować oświetlenie nocne. Aby żyło się wygodnie i przyjemnie, przydałoby się dobrze rozświetlić pokój wieczorem i w nocy. Jeśli pokój jest dużych rozmiarów, tylko jedna lampa wisząca po środku z pewnością nie wystarczy. W takim wypadku trzeba pomyśleć o kinkietach lub innego rodzaju lampach.

Inną sprawą są nieregularne ściany. Zdarza się, że potrzebne są meble na zamówienie, bo żadne inne nie chcą pasować akurat do jednej, nieregularnej ściany. Choć, meble na wymiar przydają się nie tylko w takich sytuacjach. Zdarza się, że ludzie chcą szafy lub inne meble odpowiednich rozmiarów, co do milimetra.

Zupełnie odmienną rzeczą, są kuchnie. One zazwyczaj przysparzają najwięcej problemów. Trzeba je rozplanować tak, aby było ergonomicznie, wygodnie i ładnie. Nie można w przypadku tego pomieszczenia zapomnieć o kolorze ścian. Zdecydowana większość ludzi wybiera kolory jasne. W jasnej kuchni po prostu przyjemniej się pracuje. No i meble kuchenne. Najważniejsza rzecz. Muszą pasować do wystroju reszty domu, muszą być ładne i muszą być wygodne. Dobrą rzeczą są lodówki wbudowane w zestaw mebli, wszystko wtedy wygląda jednolicie.

Warto też ustawić zmywarkę tuż obok zlewu, aby było wygodnie.