72godziny.pl

Nawadnianie to druga najważniejsza rzecz po nawożeniu upraw. W Polsce bardzo często występują suche miesiące i woda deszczowa nie wystarcza, by utrzymać odpowiednią wilgotność gleby. Dlatego rolnicy wykorzystują wiele różnych systemów nawadniających, dzięki którym mogą automatycznie zasilać swoje uprawy w wodę. Jedną z najpopularniejszych metod jest nawadnianie kroplowe. Każda roślina potrzebuje wody. Najlepiej wiedzą o tym rolnicy i ogrodnicy, którzy zawodowo zajmują się uprawą.

Jak skutecznie nawadniać ogrodnicze uprawy?

nawadnianie upraw ogrodniczychAby zawsze mieć dostęp do wody należy zamontować najlepszej jakości systemy, które dozują wymaganą ilość tego życiodajnego płynu. W ten sposób uniknie się problemów np. wysuszenia albo zalania. Nawadnianie ogrodniczych upraw najczęściej opiera się na metodzie kropelkowej. Polega ona na montażu taśm i linii kroplujących. System składa się z części takich, jak rury i mikrorury, które doprowadzają wodę oraz kroplowniki minimalizujące wyciekanie wody. Taśmy i cienkościenne linie to rurki polietylenowe o grubości 0,2-0,4 mm. Wewnątrz znajdują się kroplowniki, które rozmieszczone są w równych odległościach. Są one przyklejone do ścianki przewodu w przypadku taśm, zaś w liniach kroplujących – zatopione w ściance. Każdy kroplownik wyposażony jest w filtr, który zabezpiecza przed zapychaniem.

nawadnianie upraw ogrodniczychInstalując ten system trzeba zwrócić szczególną uwagę na otwory kroplowników. Muszą znajdować się z boku, aby nie dotykać podłoża. Warto też pamiętać o prawidłowym rozłożeniu linii, najlepiej w poprzek. Równie istotna jest jakość wody, która powinna być pozbawiona żelaza, uzyskuje się to dzięki filtrom piaskowym. Nawadnianie kroplowe to ułatwienie dla każdego plantatora i ogrodnika. Pozwala równomiernie dostarczyć odpowiednią ilość wody. Oszczędza czas, zmniejsza koszty utrzymania upraw ogrodniczych. Jest też dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż ręczne podlewanie za pomocą węża. Linie kroplujące działają punktowo, dostarczają optymalną ilość wody każdej roślinie, dlatego są montowane najczęściej w ogrodach przy rabatach, w warzywniku czy przydomowym sadzie.

Jest to proste, funkcjonalne i uniwersalne rozwiązanie, w które zdecydowanie warto zainwestować, by cieszyć się wysokiej klasy uprawami. Nawadnianie kroplowe umieszcza się tuż przy uprawianych roślinach, dlatego trafia do nich odpowiednia ilość wody. Automatyzacja procesu pozwala na sterowanie i dozowanie konkretnej porcji płynu dla danej rośliny. Dlatego każdy gatunek otrzyma tyle wody, ile naprawdę potrzebuje bez zbędnych przesuszeń i zalań systemu korzeniowego. Zapewnia to roślinie spokojny wzrost i kwitnienie.