72godziny.pl

Przed położeniem wykładziny polecane jest położenie pod nią odpowiedniego podkładu. Obecnie najpopularniejszym wyborem są piankowe maty izolacyjne. Nie jest to produkt niezbędny, istnieje jednak wiele argumentów popierających wybór podkładu pod wykładzinę podłogową. Zaleca się użycie jej na świeżą wylewkę betonową, a także w wypadku położenia wykładziny na remontowaną powierzchnie, lub stare deski podłogowe.

Podkłady o działaniu wyciszającym

podkłady pod wykładziny podłogowePrzede wszystkim pokład pod wykładzinę pozwala na wyrównanie powierzchni. Im grubsza pianka, tym więcej zniweluje niedoskonałości. Wpływa to na przedłużenie żywotności samej wykładziny. Ta może się przecierać nawet na małych nierównościach. Przy czym niedoskonałość może dotyczyć nowej wylewki, jak i starych paneli podłogowych, które zakryje wykładzina. W drugim wypadku warto nadmienić, że położenie podkładu pod wykładzinę dodatkowo utrudni wydobywanie się kurzu z przykrytych paneli. To pomaga w utrzymaniu wykładziny w czystości. Tę funkcję docenią też alergicy (zwłaszcza w zestawieniu z wykładziną z powłoką antyalergiczną). Maty wykazują również działanie wygłuszające, dlatego większość stosuje podkłady pod wykładziny podłogowe do mieszkania. Dzięki temu kroki i inne odgłosy nie docierają do sąsiadów z dołu. W domkach jednorodzinnych ta funkcja jest szczególnie przydatna, gdy konstrukcja posiada więcej niż jedno piętro.

podkłady pod wykładziny podłogoweWówczas, dzięki zastosowaniu maty podłogowej na wyższej konsygnacji, parter pozostanie cichy. Zastosowanie podkładu pod wykładzinę pozwala też ocieplić podłogę — pianka, z której została wykonana, wykazuje właściwości termoizolacyjne. Tę funkcje docenią głównie mieszkańcy parterów w blokach mieszkalnych, gdzie takie rozwiązanie pozwoli docieplić zimne podłoże. Dodatkowo podkład pod wykładzinę wpłynie na komfort jej użytkowania. Pianka jest miękka i elastyczna, chodzenie po niej będzie znacznie przyjemniejsze, niż chodzenie po wykładzinie położonej bezpośrednio na twardym betonie. Stosowanie mat zaleca się głównie w przypadku wykładzin o podkładzie tekstylnym lub lateksowym. Wtedy stabilizuje ona dodatkowo wykładzinę na podłodze. Podkłady stosowane są nie tylko pod wykładziny.

Znajdują swoje zastosowanie również przed wyłożeniem podłogi drewnem lub innymi panelami. Tam też spełniają podobne funkcje – wygłuszają, docieplają i amortyzują. Mata wykonana z pianki jest popularnym podkładem również pod te materiały. Jest stosunkowo tania, a jej montaż na tyle prosty, by można go było wykonać samodzielnie. Na rynku znaleźć można pianki ekologiczne, wykonane z surowców wtórnych.