Wybór odpowiedniego rodzaju zbiornika do przechowywania zboża, wydaje się być kluczowy. Ważne, aby z jednej strony zbiornik zapewniał ochronę zgromadzonemu zbożu na przykład przed atakiem gryzoni, czy też psuciem się od wilgoci. Z drugiej jednak strony, zbiornik taki powinien zapewnić również możliwie jak najwygodniejsze jego opróżnianie, bez pozostawiania pozostałości zboża na jego dnie.
Jaki silos wybrać?
Właśnie to powoduje, że w zdecydowanej większości nowoczesnych gospodarstw, coraz częściej stosowanym typem silosów są te typu lejowego. Wyróżnia się tutaj szereg bardzo ważnych zalet, które wiążą się z ich konstrukcją. Podstawową jego zaletą jest fakt możliwości jego mechanicznego opróżnienia niemal do samego końca, bez konieczności wykonywania ręcznej, dodatkowej pracy. W przypadku silosów płaskodennych, nawet pomimo dokonywania dodatkowej inwestycji w te zbiorniki, zawsze na dnie takich zbiorników zostaje sporej grubości warstwa zboża. Dlatego też, silosy płaskodenne nie powinny być stosowane na tych gospodarstwach rolnych, gdzie dystrybucja zboża zachodzi bardzo intensywnie oraz wielokrotnie w ciągu roku.
Warto jednak pamiętać o sporej różnicy w cenie, która występuje między silosami płaskodennymi, a lejowymi, z czego też wynika fakt, że te drugie nie sprawdzą się w przypadku gospodarstw rolnych o małym zapleczu finansowym. Ze względu na to, że wielki silos zbożowy lejowy jest zazwyczaj konstrukcją znacznie bardziej nowoczesną, zastosowana w nim jest najczęściej bardzo wydajna wentylacja. Jest ona niezmiernie istotna, w kontekście ochrony zgromadzonego zboża przed wilgocią, która mogłaby doprowadzić do zepsucia się przechowywanego zboża, lub chociaż do utraty jego jakości. Wyższy poziom nowoczesności silosów lejowych powoduje również, że w ich przypadku znacznie rzadziej dochodzi do wad konstrukcyjnych, związanych na przykład z podsiąkaniem wody od strony fundamentów.
Również, w przypadku takich konstrukcji do przechowywania zboża znacznie mniejszym problemem okazuje się być przedostawaniem się gryzoni do wnętrza takiego właśnie zbiornika. Inwestycja w silosy lejowe wydaje się być więc zdecydowanie bardziej przyszłościowa, niż ma to miejsce w przypadku silosów płaskodennych. Korzystanie z takich magazynów na zboże jest znacznie bardziej wygodne oraz zdecydowanie mniej problematyczne nawet w dłuższej perspektywie czasowej. Nic zatem dziwnego, że to ten właśnie rodzaj zbiornika na zboże, wraz z biegiem czasu staje się coraz powszechniej wykorzystywany na wielu różnych gospodarstwach rolnych w Polsce.