72godziny.pl

Aby uzyskać wszystkie korzyści wynikające z wykorzystywania betonu do stworzenia różnych konstrukcji, należy pamiętać o konieczności jego właściwego zbrojenia. W tym właśnie celu coraz częściej stosuje się różnego rodzaju włókna. Do tych, cieszących się zdecydowanie największą popularnością, zaliczone może być włókno szklane.

Zbrojenie betonuTaki sposób zbrojenia betonu jest bowiem bezpośrednio powiązany z całym szeregiem bardzo istotnych zalet, których nie gwarantują inne metody wzmocnienia betonowych konstrukcji. Włókno szklane zapewnia bowiem znacznie lepsze efekty, jeżeli chodzi o wzmocnienie betonowej konstrukcji, niż beton ze zbrojeniem stalowym. Zbrojenie takie jest jednocześnie wyjątkowo lekkie, co sprawia, że nie wpływa ono negatywnie na zwiększenie masy danej konstrukcji. Kolejną istotną zaletą wykorzystywania do zbrojenia włókna szklanego jest fakt, że ma znacznie niższą przewodność ciepła, niż ma to miejsca w przypadku włókien stalowych. Dodatkowo, takie zbrojenie cechuje się znacznie mniejszą średnicą, w bezpośrednim porównaniu do zbrojenia stalowego. Sprawia to, że koszty zastosowania takiej metody zbrojenia są znacznie niższe.

Zbrojenie betonuWłókna szklane, w przeciwieństwie do tych stalowych, cechują się również pełną i stuprocentową odpornością na rozwój korozji. Co więcej, właściwości takie nie wymagają zastosowania dodatkowej powłoki zabezpieczającej i nie zmieniają się pod wpływem czynników zewnętrznych różnego typu. Samo zbrojenie z włókna szklanego nawet w dłuższej perspektywie czasowej nie będzie miało negatywnego wpływu na właściwości czy też skład betonu. Zbrojenie z włókna szklanego cenione jest jednak również za fakt, że może być wykorzystywane w najbardziej zróżnicowanych temperaturach. Nie zakłóca ono również przepływu fal radiowych, przez co na przykład nie zmniejsza zasięgu sieci komórkowej. Jest to bardzo ważne, gdy takie zbrojenie ma być zastosowane w przypadku obiektów mieszkalnych czy też biurowych. Wszystko to powoduje, że taka właśnie odmiana zbrojenia cieszy się w ostatnim czasie szybko rosnącą popularnością.

Zbrojenie, które wykonane zostało z włókna szklanego, pochwalić się może dynamicznie rosnącą popularnością. Wpływ ma na to fakt, że posiada ono właściwości zazwyczaj niedostępne dla innych rodzajów zbrojenia. Domyślnie jest wytrzymałe zdecydowanie bardziej, niż włókna stalowe czy też inne rodzaje. Dodatkowo, nie zakłóca ono w ogóle przepływu fal radiowych, przez co doskonale sprawdzać się będzie stosowane na przykład w obiektach biurowych czy budynkach mieszkalnych.