72godziny.pl

Wybór automatyki do bramy jest trudny, zwłaszcza gdy oczekuje się długiej funkcjonalności i bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że możliwość zastosowania siłowników w przypadku bramy przesuwnej jest bardziej ograniczona, niż w bramach skrzydłowych. Nie oznacza to jednak, że producenci nie posiadają odpowiednich urządzeń dopasowanych do różnego typu bram.

Napędy z wbudowaną centralą

Napędy do bram przesuwnychPodczas zakupu bramy przesuwnej warto myśleć już o automatyce, która powinna być z nią zintegrowana oraz odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy może zostać zastosowana do tego rodzaju ogrodzenia. Zastosowanie napędów jest bardzo komfortowe i pozwala na sterowanie bramą za pomocą pilota, nie wysiadając z samochodu. Jednak aby spełniały one swoją rolę należy odpowiednio dobrać model do rodzaju bramy. Najważniejszym wyznacznikiem jest przede wszystkim ciężar, jaki siłownik będzie musiał przesunąć. Tradycyjne bramy domowe często nie przekraczają 500kg, jednak w dużych gospodarstwach będą potrzebne urządzenia o większej mocy. Napęd do bramy przesuwnej posiada wbudowaną centralę i odbiornik pozwalający na zarządzanie pilotem nawet z odległości kilkuset metrów. Dodatkowo zamontowany jest enkoder, który steruje precyzyjną pracą siłownika i dba o bramę, by nie została uszkodzona. Są to jednak elementy, w które wyposażony jest każdy napęd i nie mają one wpływu na podjęcie decyzji.

Napędy do bram przesuwnychZnacznie ważniejsza jest moc silnika w automatyce, ponieważ to ona ogranicza jego wykorzystanie w cięższych konstrukcjach. Wybierając zbyt małą moc do dużej bramy można łatwo uszkodzić siłownik i zablokować wjazd na posesję. Przed montażem należy się jednak upewnić, czy zamontowana brama jest sprawna mechanicznie i nie pojawią się żadne problemy po założeniu dodatkowego siłownika. W trakcie otwierania brama powinna chodzić płynnie, nie przycierać o powierzchnię podjazdu, ani tym bardziej szarpać. Jeśli któryś z tych objawów występuje oznacza to, że siłownik prawdopodobnie został źle zamontowany lub przęsło posiada uszkodzoną konstrukcję, która blokuje prawidłowe działanie. Aby uniknąć problemów z podłączeniem lub uszkodzeniem automatyki powinno się skorzystać z usług profesjonalnego elektryka, który odpowiednio poprowadzi instalację i dopasuje ją do częstotliwości użytkowania.

Najważniejszy podczas wyboru jest ciężar bramy decydujący o mocy, jaką musi posiadać napęd, by wprawić ją w ruch. Tylko solidnie wykonane urządzenia poradzą sobie z najcięższymi egzemplarzami, a elektroniczny hamulec zagwarantuje, że brama zatrzyma się w odpowiednim momencie nie uderzając o słupek.