72godziny.pl

Wielu z nas marzy o posiadaniu własnego domu z ogródkiem, grillowaniu latem co wieczór; piciu porannej kawy na tarasie i pieleniu rabatek, których zazdroszczą sąsiedzi. Zanim jednak będzie można spokojnie uwalać się ziemią przy grządce bratków, trzeba przejść przez mękę projektowania i budowy tego wymarzonego domu.

Dom modułowy – dlaczego warto

nowoczesne budownictwo modułowePo dwóch, trzech latach wyjętych z życiorysu, a spędzonych na pilnowaniu budowy, kupowaniu materiałów, naprawianiu niedoróbek i poszerzaniu wiedzy z zakresu budownictwa, zwykle ma się siłę tylko na to, by cieszyć się, że dom wreszcie już jest, a siły na grill i grządki już braknie. To wszystko to jeden z powodów, dla których rośnie popularność technologii pozwalających na posiadanie domu w ciągu zaledwie kilku miesięcy od podjęcia decyzji o jego budowie: prefabrykatów i domów modułowych. W obu przypadkach poszczególne części budynków powstają w hali fabrycznej, bez konieczności nadzoru z naszej strony czy martwienia się o materiały budowlane. Stosowane w czasie produkcji standardy dają nam gwarancję, że wszystko zostało wykonane precyzyjnie, dokładnie według projektu. Gotowe elementy zostają przetransportowane na działkę, gdzie należy je ze sobą połączyć. W przypadku budownictwa modułowego, na działkę trafiają sześciany o standardowych wymiarach.

nowoczesne budownictwo modułoweBudynki z nich powstałe mają dość ograniczoną formę i rzadko stawia się domy piętrowe, ale są one tańsze niż murowane odpowiedniki, w niczym im nie ustępują, wręcz przewyższają w kwestii komfortu użytkowania i energooszczędności, która jest obecnie bardzo ważna. Najbardziej charakterystyczną cechą, wyróżniającą nowoczesne budownictwo modułowe, jest możliwość dowolnego rozbudowania domu poprzez dołożenie kolejnego modułu bądź modułów. Wystarczy kilka tygodni, żeby dodać kolejny pokój, na przykład dla dziecka albo przeznaczony na domowe biuro. Ważną cechą budynków modułowych jest też możliwość ich przeniesienia z miejsca na miejsce: oznacza to, że w razie przeprowadzki nie musimy szukać nowego domu czy mieszkania, ale można zabrać cały dom ze sobą. W naszym kraju może być to nieco kłopotliwe, ponieważ budynki niepołączone trwale z gruntem nie są uznawane za budynki mieszkalne, jednak można mieć nadzieję na to, że przepisy ulegną zmianie, aby uwzględnić nowe technologie. To z pewnością mogłoby wpłynąć na popularność budynków modułowych.

Podsumowując, budynki modułowe to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce szybko zamieszkać we własnym domu, komu zależy na energooszczędnym, stosunkowo tanim budynku a także dla osób, które w razie przeprowadzki chciałyby mieć możliwość, żeby dotychczasowy dom po prostu zabrać ze sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *