72godziny.pl

Poświęcenie kilkunastu tysięcy na generator solarny? Kto z przeciętnych osób, żyjących od wypłaty do wypłaty, może sobie na to pozwolić? A jednak, dzięki wsparciu gmin, które oferują dofinansowania i zwrot nawet 80% kosztów za instalację fotowoltaiczną, coraz mniej argumentów stoi na przeszkodzie do tego, aby rozpocząć samodzielną produkcję prądu! Istotny fakt jest taki, że to inwestycja jednorazowa…

Jak unikać hot spotów w ogniwach

ogniwa fotowoltaicznePaneli fotowoltaicznych się bowiem nie naprawia, nie wymienia, nie kupuje nowych, „bo stare nie działają” – takie problemy nie istnieją, gdyż ogniwa fotowoltaiczne są długowieczne! To właśnie długowieczność jest ich podstawową cechą, która sprawia, że warto raz zainwestować, aby potem cieszyć się własnym prądem i brakiem rachunków od miejskiej sieci energetycznej. Oczywiście mimo iż możemy kupić ogniwa fotowoltaiczne w atrakcyjnej cenie i rozpocząć produkcję na własny użytek, to wygląda zbyt pięknie, żeby było prawdziwe. I faktycznie – są bowiem pewne haczyki, które sprawiają, że ogniwa mogą zostać uszkodzone. Chodzi o hot spoty – na szczęście doświadczeni, renomowani producenci już dawno wymyślili sposób, aby uniknąć tego typu awarii i nie ma już żadnych obaw co do tego, a długowieczność ogniw jest potwierdzona! Czym były te hot spoty?

ogniwa fotowoltaiczneJak dobrze wiemy, aby ogniwo fotowoltaiczne mogło przekształcać promienie słoneczne w energię elektryczną, konieczny jest właśnie dostęp do słońca – panele nie mogą być montowane w miejscach zacienionych! Wówczas, gdy do ogniwa nie docierają promienie, zaczyna ono zamiast przekształcać prąd zachowywać się jak odbiornik prądu – otrzymamy wtedy tyle prądu, ile przepłynie przez zacienione ogniwo. Czyli niewiele. To sprawia, że ogniwo zbyt szybko się nagrzewa, co doprowadza do jego uszkodzenia. Ten właśnie proces nazywamy hot spotem. Producenci wymyślili sposób, aby tego unikać – wystarczy zamontować w panelach specjalne diody bocznikowe, których zadaniem jest przewodzenie prądu przy pomijaniu zacienionych ogniw. Proste, a skuteczne rozwiązanie, które sprawia, że instalacja fotowoltaiczna staje się naprawdę bezawaryjna, a więc i długowieczna!

Nie ma więc żadnych obaw, że ponownie będziemy musieli inwestować tysiące w generator prądu – ten, który zakupiliśmy, będzie nam służył przez naprawdę długie lata, z pewnością także następnym pokoleniom. Warto więc raz poświęcić pewną kwotę, aby wygenerować duże oszczędności i nie martwić się już żadnymi rachunkami, w dodatku nie tylko przez okres naszego życia, ale i życia naszych dzieci oraz wnuków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *