72godziny.pl

Wielu polskich emerytów narzeka na niskie świadczenia. Wysokość emerytury jest uzależniona od kilku czynników (przepracowane lata, wysokość pobieranego wynagrodzenia itp.), ale średnia jednak nie zachwyca. Często każdy nieprzewidziany wydatek może poważnie zachwiać domowy budżet. W takim przypadku, ratunkiem okazuje się pożyczenie pieniędzy od bliskich lub kredyt dla emeryta. Niestety nie wszystkie banki przychylnie traktują seniorów.

Jakie kredyty są więc dostępne dla tej właśnie grupy docelowej?

Otóż emeryci mogą mieć problem z zaciągnięciem kredytu długoterminowego (np. hipotecznego). Kredyty gotówkowe i konsumenckie znajdują się zaś w zasięgu ich ręki. Niestety nie jest to tani kredyt, ponieważ oprocentowanie tego rodzaju produktów finansowych jest wysokie. Jeżeli chodzi o zabezpieczenia, to gotówkowy kredyt dla emeryta, wymaga przedstawienia zaświadczenia z wysokością pobieranego świadczenia (może to być odcinek emerytury przesyłany z ZUS czy KRUS). Wyższe sumy mogą wiązać się również z koniecznością podpisania kredytu przez poręczycieli lub bank będzie wymagał dodatkowego zabezpieczenia pożyczanej sumy. Warto zwrócić uwagę także na to, że niektóre banki niechętnie udzielają kredytów osobom, które ukończyły siedemdziesiąty rok życia – informacje o tym znajdziemy w regulaminie placówki. Wielu seniorów jest podatnych na działania marketingowe. Dlatego stają się jedną z ulubionych grup docelowych firm udzielających szybkich, wysoko oprocentowanych pożyczek na dowód. Taki kredyt na oświadczenie nie wymaga dopełniania formalności. Zwykle firmy nie stosują także żadnych granic wiekowych. Niestety całkowite koszty pożyczki są bardzo wysokiej. Senior szybko może wpaść więc w pętle zadłużenia – wystarczy, że nie spłaci jednej raty w terminie (np. z powodu choroby i dodatkowych wydatków na lekarstwa). Starsze osoby powinny więc szczególnie uważać z ofertami pożyczek bez BIK, szybkich pożyczek na dowód czy innych pozabankowych produktów finansowych.

Emeryci często zaciągają pożyczki, aby pomóc dzieciom lub wnukom. Lepiej jednak zwrócić się do banku o kredyt konsolidacyjny, gdy mamy problem z terminowym spłacaniem rat. Seniorzy bez problemu mogą pożyczyć pieniądze, ale w większości są to niestety kredyty i pożyczki na niezbyt korzystnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *