72godziny.pl

Jadalnię, niektóre osoby – te mieszkające w niewielkich mieszkaniach – znają tylko ze słyszenia. Nigdy bowiem w małych domach nie było oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego do spożywania posiłków, zazwyczaj jadło się je w kuchni, w której znajdował się średniej wielkości stół i parę krzeseł. Oczywiście jest to rozwiązanie ekonomiczne, jeżeli nie mamy większej ilości miejsca, jednak czy funkcjonalne?

Wybór mebli do jadalni

krzesła do jadalniObecność stołu sprawi, że kuchnia stanie się jeszcze mniejsza, tak że przygotowywanie w niej potraw przestanie być przyjemne. Jednak, gdy nie mamy innego wyboru, stół musi znaleźć się w kuchni. Niektórzy z kolei wolą spożywać rodzinne posiłki w salonie – wówczas zamiast stolika kawowego, znajduje się tam spory stół. Może to być też ława, chociaż jest ona niższa i musielibyśmy pamiętać wówczas o tym, aby również krzesła dopasować do niej wielkością. Jak widać, stół w kuchni czy w salonie – wszystko ma swoje za i przeciw. Najlepiej mają więc właściciele domków jednorodzinnych, którzy mogą przeznaczyć na jadalnię oddzielne pomieszczenie. Wówczas centralne miejsce w nim zajmuje oczywiście duży stół, zazwyczaj nawet na 8 miejsc (rodziny zwykle są mniejsze, ale od święta do święta przyjmujemy przecież gości – warto nie martwić się wtedy o to, gdzie oni podzieją się podczas posiłku) oraz dopasowane do niego eleganckie krzesła drewniane tapicerowane do jadalni. Dlaczego tapicerowane? Takie są bowiem najbardziej wygodne – twarde drewno nie będzie wbijać nam się w kości, a miękka poduszka sprawi, że spożywanie posiłku będzie wiązać się z komfortem.

krzesła do jadalniJednocześnie drewniany szkielet prezentuje się elegancko i dzięki niemu krzesło wygląda naprawdę stylowo. Do dużego, ciężkiego stołu przydadzą się również krzesła w takim stylu. Inaczej rzecz ma się wtedy, kiedy nasz stół sprawia wrażenie lekkiego, gdyż na przykład posiada cienki blat. Wtedy i szkielet naszych krzeseł tapicerowanych powinien być bardziej delikatny. Na szczęście w sklepach mamy tak duży wybór różnego rodzaju stołów i krzeseł do jadalni, że bez problemu znajdziemy coś, co idealnie wpasowuje się w styl naszego pomieszczenia.

Warto dopasować też do tego wykonaną w tym samym stylu małą, drewnianą witrynkę, w której umieścimy rodowe naczynia, pamiątkową porcelanę i inne pozornie wartościowe zbieracze kurzu. Z pewnością będzie to ciekawe urozmaicenie wnętrza – zazwyczaj osoby, które pojawiają się w naszym domu pierwszy raz, zwracają na takie rzeczy uwagę, choć podczas posiłków i tak będą zajmować się jedynie tym, co znajduje się na stole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *