Najpopularniejszym sposobem zewnętrznego wykończenia budynków jest stosowanie tynków elewacyjny. Dawne, tradycyjne tynki grubowarstwowe powoli odchodzą do lamusa, są bowiem zastępowane przez o wiele bardziej wartościowe rozwiązanie, jakim są tynki cienkowarstwowe. Te są dostępne już w każdym sklepie budowlanym, zarówno w formie suchej mieszanki, jak i gotowej masy.
Tynki elewacyjne dobrze położone
W dodatku ich nakładanie nie sprawia najmniejszego problemu, a szeroki wybór różnych rodzajów tynku cienkowarstwowego sprawia, że możemy dobrać produkt, który charakteryzuje się według nas najlepszymi właściwościami. Warto wspomnieć także o tym, że tynki cienkowarstwowe mogą być stosowane na ściany jedno- oraz dwuwarstwowe. Poza tym wyglądają o wiele atrakcyjniej niż tradycyjne grubowarstwowe odpowiedniki. Stojąc przed wyborem tynków cienkowarstwowych – mozaikowych, mineralnych czy akrylowych, możemy mieć trudny orzech do zgryzienia. Które z nich są bowiem najlepsze? Dużą popularnością cieszą się tynki elewacyjne mineralne, ponieważ są jednym z najtańszych produktów. Charakteryzują się dużą elastycznością, a przy tym są dobrze przyczepne do podłoża. Do zalet należy także dobra paroprzepuszczalność, dzięki której ściany mogą oddychać swobodnie i nie ma tym samy możliwości powstawania pleśni czy grzyba.
Niestety tynki mineralne występują w skromnej gamie kolorystycznej – na szczęście producenci znaleźli na to sposób. Produkty te bowiem mogą być pokrywane farbami silikonowymi lub silikatowymi, dlatego możemy i tak uzyskać wymarzony kolor. Podobnymi parametrami co tynk mineralny charakteryzuje się tynk mozaikowy, tylko jest on o wiele bardziej dekoracyjny. Wykończenie nimi ścian sprawia, że ich struktura staje się oryginalna, można łączyć za jego pomocą różne kolory. W dodatku to materiał idealnie odporny na uszkodzenia mechaniczne, nie tylko na uderzenia oraz zadrapania, ale także na szorowanie. Ten typ tynku jest najczęściej stosowany do wykończenia cokołów czy też lamperii, gdyż są to miejsca najbardziej narażone na uszkodzenia, jak też na działanie wody. Najlepszą odpornością na wodę cieszy się jednak niewspomniany tutaj jeszcze tynk silikonowy – odznacza się on świetnymi właściwościami hydrofobowymi, dzięki którym woda nie wsiąka w warstwy ściany, a spływa wzdłuż ściany do podłoża.
Jak widać, wspomnieliśmy dopiero o trzech rodzajach tynków – jednak o każdym z nich można powiedzieć wiele dobrego. Nic więc dziwnego, że wybór może być naprawdę ciężki. Często ogranicza nas własny portfel, gdyż na przykład tynk silikonowy jest naprawdę drogi i wówczas decydujemy się na tańszy tynk.