72godziny.pl

Kostka brukowa, dzięki swojej estetyce, już dawno stała się o wiele bardziej popularna niż szara płyta chodnikowa. Nic dziwnego, charakteryzuje się podobnymi właściwościami fizycznymi (podobną wytrzymałością i trwałością), a wygląda o wiele ładniej. To dlatego kostkę brukową możemy spotkać już nie tylko na podjazdach prywatnych posesji, ale też na miejskich chodnikach.

Układanie kostki przez doświadczonych fachowców

układanie kostki brukowej Zazwyczaj układanie kostki brukowej to zadanie fachowców z wieloletnim doświadczeniem, ale tak naprawdę cały proces można opisać raptem w kilku krokach. Pierwszy punkt to oczywiście projektowanie – zresztą jak we wszystkich innych zadaniach związanych z architekturą krajobrazu czy architekturą wnętrz. Bez dobrego planu nie mamy co przystępować do działania. Na samym początku musimy więc rozrysować na kartce plan naszej działki oraz określić, który teren chcemy wybrukować – czy to będzie podjazd, czy może ścieżka ogrodowa lub placyk na altankę. Określając wymiary terenu, będziemy mogli mniej więcej podliczyć, ile kostki brukowej potrzeba – oczywiście wszystko tutaj zależy od jej wymiarów oraz kształtu. Oprócz klasycznej kwadratowej lub prostokątnej kostki, dostępne są też kostki trapezowe. Całkiem spore lub zupełnie niewielkie – te mniejsze dobrze sprawdzą się na ścieżce ogrodowej, duże zaś – na podjeździe.

układanie kostki brukowej Warto przy tym brać zawsze kostkę z różnych palet tej samej serii, aby w ten sposób uniknąć niespójności. Jeśli już mamy zakupioną kostkę, pora na przygotowanie terenu, a więc korytowanie oraz wyrównanie gruntu. Następnie przechodzimy do wykonania podbudowy, która powinna mieć grubość od 14 do 45 cm – oczywiście zależy to od typu podłoża, co powinniśmy określić wcześniej. Po podbudowie pojawia się konieczność wykonania warstwy odsączającej o grubości 10 cm. Dopiero po tych warstwach na wzmocnionym podłożu możemy rozpocząć układanie kostki, a następnie jej ubicie. Na samym końcu konieczne jest wypełnienie szczelin – czyli fugowanie. Jest to bardzo ważny etap i prace te należy przeprowadzić dokładnie. Nie chcemy przecież, aby po niedługim czasie od ułożenia ze szczelin zaczęły wyrastać chwasty czy mech. Przeprowadzając wszystkie etapy prac z należytą dokładnością, możemy być pewni, że powstałe brukowanie będzie wyglądać estetycznie, a przy tym będzie odznaczać się trwałością.

Pierwsze samodzielne układanie kostki brukowej na podjeździe może trwać naprawdę długo, ale jeśli następnym razem zdecydujemy się na przykład na brukowanie ścieżki ogrodowej czy obrzeży rabatek, z pewnością już pójdzie nam to o wiele szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *